Millenicom  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Erdogan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Millenicom Müşteri Hizmetleri Yetersiz!

582görüntüleme
Erdogan
Erdogan 11 Kasım 2020 12:38

2020 yılının 2. Ayında abonelik başvurusunda bulundum. Müşteri hizmetleri ile görüşüp modeme ihtiyacımın olmadığını söyledim onlarda geri göndermemi söyledi. Aras Kargo ile gönderdim. O günden bugüne kadar modem ücretini almaya devam ettiler. Modemi geri gönderin dedim onu da yapmadılar. İlgili şikayetlerimi yaptım ve genel müdürlüğünden arayıp durumu anlamalarına rağmen bir türlü düzeltmedir. Aboneliğimi iptal ettim.

12 talep açtım sadece modem olayını çözülmesi için çözemediler.Çeşitli günlerde telefonla görüştüm çözemediler.

3 defa iptal başvurusu yaptım. 2 sinde beni anladılar geçmişte alınan modem ücretlerinin iadesi ve artık alınmaması yönünde karar aldılar. Telefonu kapattılar durum değişmedi. Artık iptal ettirdim ve kurtuldum.

İlgili ve bilgili bir tanecik Millenicom temsilcisi varsa duruma gülecektir ve mağduriyetimi görecektir. Kısacası parama el koydular ve şimdi gelde paranın hakkını ara.

Yeni abone olacaklara bilgi vermek istedim. Umarım bu durumu dikkate alıp ona göre başvuru yaparlar. 

Gelişme
Gelişme

3 hafta önce

Merhabalar,

aboneliğimi çözemediğiniz modem problemi yüzünden iptal ettim. Modemi zaten iade ettiğim için ve tekrar geri göndermediğiniz için abonelik iptali yaptırdım. Şimdi aşağıdaki mesaj geldi. Gerçekten şaka gibi bir sisteminiz var. Allah rızası için okuması olan ve çözüm odaklı birisi beni arasın yoksa bu modeminiz yüzünden davalık olacağız.

9930032 numaralı iptal durumundaki aboneliğinize ait fiber internet cihazınız iade edilmemiştir. Cihazınızı UPS Türkiye şubelerinden 9X5161 gönderi kodu ile adınız-soyadınız ve abone numarası bilgilerinizi belirterek Hadımköy adresine 7 gün içinde Millenicom ödemeli olarak teslim edebilirsiniz. Cihazınızı iade etmememiz halinde adınıza fatura edilecektir. İyi günler dileriz. SMS almak istemiyorsanız mil iptal yazıp 4946'ya gönderebilirsiniz B016

Millenicom Logo
Millenicom16 Kasım 2020 13:43

Merhaba , Değerli müşterimiz , İletmiş olduğunuz şikayete istinaden sizlere arama yapıldı ancak ulaşılamadı Konuya ilişkin olarak 0 850 333 0 333 numaramızla iletişime geçmeniz durumunda sizlere yardımcı olunacaktır.Mutlu günler dileriz.

Erdogan
Erdogan16 Kasım 2020 15:21

Telefon ile görüşüyordum. Artık aboneliğimi iptal ettirdim bu nedenle yardımcı olacağınız pek bir şey kalmadı. Sadece beni uğraştırmadan lütfen olmayan modemin alınan parasını iade edebilirseniz sevinirim.

Erdogan
Erdogan04 Aralık 2020 10:25

Bugün tekrar aradılar. 10 aydır yaptıklarını yaptılar. Çözüm için aramadılar. Son sözümü ilettim buradan da yazıyorum. Benden yönlendirmeniz ile geri aldığınız modemin ücretini ve modem olmadığı için aylarca kullanamadığım internete ait faturaların parasını tarafıma iade etmenizi istemiyorum! Bu parayı LOSEV'E bağış yapmanız yeterli. Daha da beni aramayın. Canınız sıkılıyorsa açtığım 10 küsur talebi okuyun. Talep konusuna bakın bir de cevaba bakın. Yapay zeka olsa bundan daha doğru ve düzgün cevaplar yazar. Örnek; modemi geri istediğimi söylüyorum. İnternetinizde sorun yok diyor :) modemimi aldınız faturadan düşün diyorum: modemsiz kullanamazsınız diyorsunuz. Tamam modemsiz kullanamazsam modemim genel merkezde geri gönderin diyorum: ses yok-AKSİYON yok 10 aydır sadece ve sadece modemi mi geri gönderin diyorum. Modem yerine sadece fatura geliyor. Stop. Size iyi günler.

Erdogan
Erdogan3 hafta önce

Şakamı bu? 9930032 numaralı iptal durumundaki aboneliğinize ait fiber internet cihazınız iade edilmemiştir. Cihazınızı UPS Türkiye şubelerinden 9X5161 gönderi kodu ile adınız-soyadınız ve abone numarası bilgilerinizi belirterek Hadımköy adresine 7 gün içinde Millenicom ödemeli olarak teslim edebilirsiniz. Cihazınızı iade etmememiz halinde adınıza fatura edilecektir. İyi günler dileriz. SMS almak istemiyorsanız mil iptal yazıp 4946'ya gönderebilirsiniz B016

Erdogan
Erdogan1 gün önce

Modemi tarafınıza gönderdiğimi kanıtlayan kargo bilgileri ektedir. Artık yakamdan düşün lütfen. 19.02.2020 tarihinde modemi size gönderdim. 31.12.2020 tarihine kadar modemsiz internet kullandım :) ve bunun faturasını ödettirdiniz. 31.12.2020 de iptal ettirdiğim aboneliğim için modem parası istiyorsunuz. 251 TL şaka mısınız?

Erdogan
Erdogan1 gün önce

Bugün Millenicom aradım ve ömer bey diye bir temsilci ile görüştüm. Allah ondan razı olsun. Sonunda işini adam gibi yapan birisine denk gelip 11 ay sonra modemin onlara ulaştığını anlatabildim. "değerli müşterimiz, 9930032 numaralı aboneliğinize ait fatura şikayetiniz incelenmiştir. Dönem faturanıza 251.00 TL indirim verilecektir. İyi Günler dileriz. B016" Aslında insanın şunu da sorası geliyor. --> 11 ay boyunca olmayan modemi neden faturalandırıp 10 TLx11 ay benden ücretini aldın! --> olmayan modemle nasıl hizmet verdin her ay 80 TL faturasını kestin ve adama bunu zorla ödettirdin! Sonra diyorum ki boş ver Allah büyük. Okuyan müşteri adaylarına bilgi olması adına 12 aylık işkencem son bulmuştur. --> ile işaretli haklarımı helal etmiyorum. Saygılar.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler