Millenicom Kullanamadığım İnternete Fatura!

Türkeş Türkeş23 Mayıs 00:53

Daha önce T** T**'dan aktif olarak kullandığım internet aboneliğimi 2 yıllık taahhüt sürem bittiğinde benim için daha avantajlı olduğu için Millenicom' geçmeye karar verdim. Telefon üzerinden müşteri hizmetleri ile kısa sürede aboneliğimiz aldık. Buraya kadar her şey güzel fakat, daha önce aktif olarak kullanıyor olmama rağmen internet bağlantımda problem olduğu ve teknik ekibin sorunu gidereceği söylendi ve haftalar sonra gelen ekip sorunu düzelttiğini söyledi fakat halen problem devam ediyor ve üstüne üstelik kullanamadığım internete fatura kesilmiş! Hal böyle olunca aboneliği tamamen iptal ettirmek için çağrı merkezini aradığımda kişisel bilgilerim teyit edilip iptal birimine aktarılıyorum ama bir türlü kimseyle iletişime geçemiyorum. Hatta uzun süre bekledikten sonra telesekreter hattın yoğunluğundan dolayı cevap verilemediğini ve dilersem 1'i tuşlayarak dönüş yapılacağı söyleniyor ama ne arayan var ne soran. Yaklaşık 1,5 aydır uğraşıyorum. Sonuç olarak ne hattımdaki sorun gideriliyor ne de aboneliğin iptalini yapabiliyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Türkeş 23 Mayıs 21:12

Geri dönüş sağlandı, telefonda görüştüğüm Zeynep hanımdı sanırım çok kibar ve ilgiliydi gayet yardımcı oldu kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum. Yalnız hiçbir kullanım sağlayamama rağmen bana fatura kesileceğini söyleyen Millenicom faturalama birimini de kınıyorum.

Millenicom Logo Millenicom 23 Mayıs 15:40

Merhaba, Değerli müşterimiz ,iletmiş olduğunuz şikayete istinaden sizlere arama sağlandı.Konuya ilişkin olarak sizlere bilgilendirme yapıldı .Sevdikleriniz ve aileniz ile birlikte sağlıklı günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler