Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Millenicom Kullanacakları İki Kere Düşünsün

İbrahim
16 Nisan 19:32
835

Ben üç-dört yıllık Millenicom kullanıcısı olarak bunu yazıyorum. Öncelikle direkt ve uzatmadan bu operatörü neden kullanmamanız gerektiğinden madde madde bahsedeyim.

1. Müşteri hizmetleri konusunda çok kötü bir hizmet sunmaya başladılar. 2. Gönderilen saha ekipleri yetersiz ve şirketle birebir temasları yok. Örneğin, şikayetiniz modem bozukluğu oluyor, gelen Türk Telekom elemanı modeme kurulum yapmaya çalışıyor. 3. Herhangi bir durumdan şikayetçi olup iptal etmek istediğinizde, onların isteğine kadar iptal edemiyorsunuz. Sizi arayacaklarını söyleyip bekletiyorlar. 4. Hiçbir müşteri temsilcisi yeterli değil, bir sorun anlatırsınız sizi birinden diğerine yönlendiriyorlar. Sorununuzu anında çözebilecek yetkili birisi yok. Bu durumu daha birçok şeyle uzatabilirim ama kendi durumumdan devam etmek istiyorum. Benim iki aboneliğim vardı bu firmada ve başlangıçta herhangi bir problemim yoktu. İki aboneliğim de biraz geç olsa da kurulmuştu. Kullandığım süreçte ilk bir yıl büyük sorunlar yaşamadım her iki aboneliğimde de; ancak 2022 yılında sorunlar çıkmaya başladı. Sürekli olarak geceleri internet kesintileri ve bazen günlük kesintiler, müşteri hizmetlerine ulaşamama gibi sorunlar oluşmaya başlamıştı. Bu problemler can sıkıcı olsa da bir süre sabredilebilir seviyedeydi ta ki bu yılın başlarına kadar. Ben aboneliklerimden birini Isparta'da, diğerini Gaziantep'te kullanıyordum. Gaziantep'te deprem oldu ve evimiz hasar aldığı için taşınmak zorunda kaldık. Taşındığımızda Millenicom'u nakil işlemi için aradım, durumu anlattım ve interneti hemen bağlayabileceklerini söylediler. Buna memnun olmuştum ama dedikleri gibi bağlantıyı gerçekleştiremediler. Kaç kere arayıp durumu izah etsem de özür dilemekten ve acil durumu bildirdiklerini söylemekten öteye gidemediler. Ekip gönderdiler; gelen ekip evde sıva altı tesisatı sorunu olduğunu söyleyip bin lira ücret talep ettiler. Bunu kabul etmeyip tekrar müşteri hizmetlerini aradığımızda ücret talep etmeyeceklerini söylediler ve birkaç gün sonra yine saha ekipleri gelip aynı teklifi tekrar ettiler. Böyle bir durumla karşılaştığımıza inanamıyorum.

İbrahim
16 Nisan 19:37

Ben de başka bir operatörü aradım ve o operatörden gelen saha ekipleri direkt bağlantıyı kurulumu anında yapıp herhangi bir ücret de talep etmedi... Bu olaydan sonra ben de Millenicom'un Gaziantep'deki aboneliğini bir uğraşla iptal edebildim. Aradan zaman geçti Isparta'dan dönerken oradaki aboneliği de iptal etmek için aradım bana neden iptal etmek istediğimi sordular biraz konuştuk ben aslında düzgün bir hizmet alabileceğimi bilsem iptal etmeyeceğimi dile getirdim çünkü zaten Gaziantep'e geldiğimde 2. Bir abonelik alacaktım yine farklı operatörden ama bunlar beni ikna etmek için yine bayağı bir şey anlatarak sonunda orta yolu sözde bulduk, bana aboneliği iptal etmeyip dondurabileceğimi söylediler ve bu süreçte herhangi bir şekilde fatura işlemeyeceğini anlattılar ben de bu durumda kabul ettim Gaziantep'e geçtiğimde bizzat ilgileneceğim için geçmeden bağlamalarını istemedim ve 10 kadar süre sonra evime vardığımda bunları interneti bağlamaları için aradığımda kurulum yapacakları için ücret talep ettiler ben Isparta'da konuştuğumuzda nakil ücreti almayacaklarını ve ücretsiz kurulum yapacaklarını söylemişlerdi ama Gaziantep'e geldiğimde aradığım müşteri temsilcisi geriye dönük kontrol yapacaklarını ve bana dönüş yapacaklarını söylediler ve aramamızı bekleyin dediler ben de tamam dedim bekledim aradan tam 10-15 gün falan geçti normalde 48 saat olan prosedürlerinden bahsederler... Kadın bana bağlayacaklarını söyleyerek herhangi bir problem olmadığını anlattı ben de beklemede kaldım 1 hafta içinde saha ekibi bir çocuk geldi ve bana benim talep ettiğim altyapıyı sağlayamayacaklarını hız düşüşü yaşayacağımı bunu bağlarsa kopmalar olacağından bahsederek paketi düşürmem gerektiğini söyledi ben de bunu yapacaksam interneti kapatacağımı söyledim çünkü o hız beni hiç tatmin etmeyecekti. Müşteri hizmetleriyle iletişime geçtim tekrar ve bana onlar da o hızı alabileceğimi bir sorun olmadığını söyleyerek diretti ben de o halde tekrar gelmelerini söyledim yine 1 hafta sonra saha ekipleri geldiğinde bu sefer bağlama ücreti çıkardılar ben de tekrar gönderdim ve yine aradım bu sefer artık iptal etmek istediğimi söyledim sebepleriyle anlattım bana hala iptal etmemem için kaç dakika dil dökerek en sonunda iptal edeceğime ikna ederek görüşmeyi sonlandırmak istediğimde "48 saat içerisinde size döneceğiz iptal talebinizi oluşturduk" diyor müşteri hizmetleri arkadaşım ben iptal ediyorum neyin talebini oluşturuyorsun da 2 gün senin aramanı bekliyorum ben? Neyse bekledim arayan yok...

Benzer Şikayetler

Millenicom'dan Evime İnternet Bağlatamıyorum.

Emin
20 Mayıs 16:33
227

Millenicom'un Bağlayamadığı İnternet

Mustafa
26 Ekim 2023 20:11
537
Millenicom'un Bağlayamadığı İnternet

Kaç Yıldır Millenicom Kullanıcısıyım Bu Mağduriyet Nedir?

İbrahim
07 Ekim 2023 23:53
1.983
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz