15 Ekim 2019
#12791704

Millenicom İnternet İptali İçin Bin Türlü Zorluk Çıkaran Firma

Taahhüdüm bitti, stabil olmayan kopan ve 35 Mbit diye satıp hiçbir zaman 35 Mbit olmayan Cgn Pool'dan IP verip çıkaracağız deyip çıkartmadığınız,hizmet almadığım günlerdeki ücreti faturamdan düşmeyen,bir çağrı merkezi çalışanının diğerinin dediğini tutmadığı,otomatik aramalarınızda günde 5 defa arayıp hepsinde arıza devam ediyor diye 2 tuşlamama rağmen müşteriye ulaşılamamıştır sorun çözülmüştür diye çağrımı kapatan, hat kopmaları için önsite ekibe yönlendirin dediğim de evde 2 gün bekleyip kimse gelmemesine rağmen gelmiş gibi işlem yapan, hiçbir sorunumu çözmeyip üstüne çileden çıkardığınız için aboneliğimi iptal edin diye yazdım çok net taahhütsüz herhangi bir fatura sakin göndermeyin dedim kampanya departmanınıza da bildirdim, WhatsApp'tan da bildirdim,mail de atıyorum. Sonra bilgilendirilmedik demeyin dedim,aboneliğimi taahhüt sürem bittiği için iptal edin sizden internet almak istemiyorum ve sakin bana taahhütsüz 270 TL gibi absürt bir fatura da göndermeyin.


15 Ekim itibarı ile kampanya departmanınızdan K*** bey e de bildirdim.Ancak gelen cevap; sistemleri kontrol ettiğimizde fesih talebinizin bulunmadığı tespit edilmiştir.Fesih talebi oluşturmak için 0850 333 0 333 numaramızla iletişime geçebilirsiniz.
Daha sonrasında iptal talebinizin işleme alınması için kimliğinizin önlü arkalı fotokopisini ve A4 kağıdına ıslak imzalı dilekçenizi göndermeniz gerekmektedir. Denildi.


Taahüdümü uzatmak için sözlü onayımı yeterli bulan firma iptal ettirmek istediğimde bu sefer her türlü yokuşu yapıp yok ıslak imza yok kimlik fotokopi yok dilekçe diye insanları gereksiz yoran kötü niyetli ve hizmetten uzak bir firma. Kaç defa internet bağlantım koptu 15 - 20 hizmet dışı kaldı ücret iadesini bıraktım bir de üstüne dalga geçer gibi prosedürler önüme koydular. İllaki mahkemeye ver diyorlar TÜKODER e şikayet et diyor ama kimsenin bu uzun çileli yola giresi yok ancak gerekirse gireceğim. İstediğim tek şey internetimin iptali hepsi bu.

Tezcan Tezcan 2.987 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Millenicom Temsilcisi17 Ekim 2019

    Merhaba, telefon görüşmesi sağladığımız üzere iptal talebiniz mevcut imzalı iptal dilekçenizi,kimlik fotokopinizin ön ve arka yüzünü göndermeniz durumunda evraklarınız işleme alınıp hattınızın iptali gerçekleşecektir. İyi günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları