23 Eylül
#12654888

Millenicom İlgisiz Firma!

11 Eylül 2019 tarihinde firma ile görüşerek yeni abonelik konusunda anlaştık. Hatta bağlı bulunduğum santralde müsait port olduğunu belirttiler ve işlemlere hemen başlayacaklarını ilettiler. Ertesi günü altyapı firması evin Telekom kutusuna bağlantıyı bile yapmıştı. Biz internetimizin açılmasını beklerken firmadan tekrar bir dönüş göremedik. Daha sonra durum kontrolü yaptığımızda kurulum aşamasında beklendiği gözükmektedir. Bugün itibariyle internet bağlantımın ne durumda olduğu konusunda bir dönüş olmamıştır. 2-3 sefer aradığımda aciliyet ilettiklerini belirttiler ancak halen arayan soran yok. İnternetimin neden bağlanamadığı konusunda bilgilendirme bile yapılmıyor.

Kenan Kenan 1.180 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kenan04 Ekim

    Yazdığım şikayete rağmen firma tarafıma dönüş yapmamış ve işlemleri gerçekleştirememiştir. Bu firmayı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Müşterilerine yanlış bilgi aktararak başvuru kaydı alıp sonrada ilgilenmeyen bir firma başvurumu iptal ettim.

  • Millenicom Temsilcisi24 Eylül

    Değerli Müşterimiz, sizlere en iyi ve en hızlı şekilde hizmet verebilmek için Online İşlemler kanalımız https://www.milleni.com.tr/hesabim/bireysel/kullanici-girisi veya 0539 333 0 333 numaralı Whatsapp Hattımız üzerinden bize bildirmiş olduğunuz şikayetlerinize destek olabiliriz. Bu kanallarımız üzerinden tarafımıza ilettiğiniz tüm talep, şikayet ya da önerileriniz uzman ekiplerimiz tarafından ele alınarak sizlere en hızlı ve kaliteli hizmet sunulacaktır. Talep, sikayet ya da önerilerinizle ilgili henüz kayıt oluşturmadıysanız en hızlı şekilde çözüme kavuşturabilmemiz için Millenicom online İşlemler veya 0539 333 0 333 numaralı Millenicom Whatsapp Hattı üzerinden kayıt oluşturmanızı, eğer mevcutta bir kaydınız var ise yine aynı kanallar üzerinden takip etmenizi rica ederiz. Mevcut kayıtlarınız için ekleme ya da değişiklik talebiniz olması durumunda yine bu kanallarımız üzerinden işlem yapabilirsiniz. Millenicom

Ziyaretçi Yorumları