Cevaplar

profile-icon Halil 11 Temmuz 15:09

Şükran hanıma verdiği bilgiler için teşekkür ederim. Kendisi çekinmeden bir çok şeyi açıkça belirtti. Umarım bir sonra ki sefere Millenicom ile çalışmayı düşünürsem Şükran hanımla irtibata geçeceğim. Millenicom ile çalışacak/çalışmayı düşünen arkadaşlar için önerim Müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğinizde tecrübeli çalışanlar ile konuşun. İyi çalışmalar.

Millenicom Logo Millenicom 11 Temmuz 13:55

Merhaba değerli müşterimiz, iletmiş olduğunuz şikayetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Mutlu günler dileriz.

profile-icon Halil 09 Temmuz 18:09

++ Arkadaşlar sorun çözüldü. Çözümünü merak edenler için hattı iptal ederek kökten çözüme ulaştık. İyi çalışmalar.

profile-icon Halil 09 Temmuz 17:20

+++ X hizmet sağlayıcı ile Millenicom kendisi görüşüp "Bu abone bize geçecek. Bu yüzden onların hattını iptal edin, biz hizmet vereceğiz" demiş. Ama gelin görün ki ortada henüz bir iletişim dahi kurulmadı. Şimdi gerçekten insan düşünüyor. Daha internet bağlatma aşamasında bu denli kalitesiz hizmet veren bir şirketin internet bağlandıktan sonra herhangi bir sorunda bizimle kesinlikle iletişime geçeceklerini sanmıyorum. Prensipleriniz ve hizmetleriniz gerçekten kalitenizi gösteriyor Millenicom. Teşekkürler.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler