sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Millenicom Erken İptal Bedeli!

Erhan Erhan2 ay önce

Yıllardır Millenicom müşterisiyim. Taşındığım yerde port olmadığı için bağlantı yapılamadı. Ve bana erken iptal bedeli yansımadan iptal edilecek dendi. Ve SMS geldi. Aboneliğiniz iptal edilmiştir diye. Simdi aylar sonra bana erken iptal bedeli ve faturalar gönderiliyor. Yapacaklarını yaptılar. Hiç yakışmadı böyle bir şirkete. Tüketici Hakem Heyeti'ne gideceğim

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Erhan 1 ay önce

Yeni taşındığım binada port olmadığı halde. 3ay fatura ödedim. Beni arayıp erken iptal bedeli alınmaycak dendi port olmadığı için. Şimdi benden erken iptal bedeli isteniyor. CİMER'e şikayet ettim. Şimdi de mail atmışsınız. İptal evrakları gönderin diye sizi aradık ama siz evrak göndermiyeceyim deyip görüşmeyi sonlandırdınız diye. Asla böyle bir şey demedim. Aboneliğiniz iptal edildi artık fatura yansımayacak diye SMS bile gönderdiniz bana Şimdi 600 lira para. Böyle bir rezillik görmedim. Hem de 5 senelik müşteriye. 600 lira ödemek yerine bir evrak gondermezmi insan. Bari mantıklı bir yalan asatsaydinizmisteroyeisz.

Millenicom Logo Millenicom 2 ay önce

Değerli müşterimiz, şikayetinize istinaden tarafınıza arama sağlanmış ancak ulaşılamamıştır. Konuya ilişkin olarak 0850 333 0 333 numaramızdan bizimle iletişime geçmeniz halinde, size yardımcı olacağız. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler