sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Millenicom Altyapı Sorgulayamayan Firma

Ercan Ercan27 Ekim 13:23

Millenicom'dan iki üyeliğim var. Birisini nakil ettirmek istedim ancak taşındığım binada altyapı da olmasına rağmen ve kendilerine başka kullananların tahsis numarasını da vermeme rağmen bir türlü müşteri hizmetlerindeki arkadaşlara konuyu anlatamıyorum. S*** isimli temsilci 45 günlük beklemeden bahsederken g*** hanım 30 gün diyor. Birisi yapabileceğim hiçbir şey yok derken diğeri saha ekiplerine bildiriyorum diyor. Altyapı sorgulamak için zaten kendilerine ihtiyaç yok ve kendileri de bunu beceremiyor. 

İnternet hizmetlerini bağlayacak saha kabindeki kişiye kadar ulaştım, onlar yönlendirmeyi yapsınlar gerisi kolay demesine rağmen Müşteriyi anlamaktan ve yardımcı olmaktan uzak bir tutumdalar. Üstelik evde iki öğretmen var, canlı ders işlemek zorundalar. Onlar sayesinde cafelerde sürünüyoruz. Millenicom pişmanlıktır. Diğer hattımı da en kısa zamanda iptal ettireceğim.

Gelişme :

1 hafta önce

Nakil talebim oldu, altyapı sağlayamadılar ve bu süreçte faturanızda indirim yaptık diye iki mesaj attılar. Var olan Altyapıya rağmen altyapı yok deyip hat iptal oldu. Şimdi indirim yaptıkları faturadan vazgeçtiler. Müşteri hizmetleri bir cevap veremiyor. Şikayet kayıtlarını kafalarına göre yazıyor işgüzarlar. Bari müşteriyi kaçırdık son bir fatura öresin mantığındadır. Millemicom Pişmanlıktır.

np_image2 Ekli Görsel Var
  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler