sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Millenicom Abonelik İptali Ve Müşteri Hizmetlerinin Duyarsızlığı

Emre Emre28 Mart 17:02

Abonelik iptalimi kesinlikle gerçekleştirmiyor müşteri hizmetleri. Zaten bağlanmak imkansız bir de kendileri arayıp sizi yarım saat boyunca vazgeçirmeye çalışıyorlar. 10 kere iptal edin diyorsunuz yine de söz dinlemiyorlar. İptal dilekçemi hem mail olarak hem de faks olarak gönderdim hala ellerine ulaşmadığını iddia ediyorlar. Bırakın peşimi artık iptal edin aboneliğimi. Bir de taahhütsüz diyorlar ama cayma ücreti çıkarıyorlar. WhatsApp 'dan cevap bile vermiyorlar.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Emre 08 Nisan 16:39

Millenicom.com tarafında bana tek faydası dokunan Zeynep hanıma teşekkür ediyorum. Şikayetvar.com tarafında çalışan yegane kişilerden sanırım. Onun haricinde milleni.com için başka söyleyecek bir şeyim yok. Eğer bu firma ile ilk telefon konuşmasında derdinizi çözemezseniz buradan şikayet oluşturabilirsiniz :)

profile-icon Emre 30 Mart 10:26

Sayın Zeynep hanım, bugün itibarı ile abonelik iptalimi sayenizde gerçekleştirdiler. Fakat çıkacak son fatura ücreti mesaj olarak gelmedi. İptal olduğu için online giriş de hem web'den hem de mobilden yapamıyorum. Abone numaram ile de sorguladığımda çıkmıyor. Beni konu hakkında bilgilendirirseniz çok mutlu olurum :)

Millenicom Logo Millenicom 28 Mart 17:28

Merhaba, iletmiş olduğunuz şikayetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Mutlu günler dileriz.

profile-icon Emre 28 Mart 17:03

Zorla aboneliğimi durdurmaya çalıştılar tamam dedim. Gecikmiş faturam vardı onu ödedim şimdi de telefonlarıma cevap vermiyorlar. 20dk boyunca çaldı telefon ama açan kimse olmadı. Aboneliğimi iptal edin artık.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler