Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Kaç Yıldır Millenicom Kullanıcısıyım Bu Mağduriyet Nedir?

İbrahim
07 Ekim 2023 23:53
1.983

Ben 3 yıllık bir Millenicom abonesiyim, müşteri numaram n:99832**. Size yaşadığım olayı ayrıntılı bir şekilde anlatmak istiyorum. Gaziantep'te yaşıyorum ve evimiz deprem sonrası hasar aldı, bu nedenle evden taşınmak zorunda kaldık. Bu süreçte internet hizmetini zaten kullanamadık. Temmuz ayının geri kalan günlerinde herhangi bir sorun yaşamadık. Aylık faturayı ödedik ve bu konuda bir sıkıntı yaşamadık. İnterneti az ya da çok kullanmış olabiliriz, bu konuda herhangi bir şikayetimiz yoktu. Ancak, evden taşınacağımız için aboneliği dondurup yeni eve bağlanması için talepte bulunmak istedik. Bu talebi görüştük ve görüşmelerin kayıtları mevcut.

Yeni eve taşındıktan sonra internet kurulumu için tekrar başvurdum ve bana 48 saat içinde kurulumun yapılacağı söylendi. Ben başka bir şehirde öğrenciyim, bu yüzden evde değildim. Ailemle iletişim kurarak bu işi uzaktan halletmeye çalışıyordum. Ancak, talep oluşturduktan sonraki 3. Gün, bir çalışan beni randevu için aradı. Türkçesi oldukça zayıf olan ve gerçekten Millenicom çalışanı olduğundan şüphe ettiğim bir kişi, yarın gelip gelmeyeceğini ve müsait olup olmadığımızı sordu.

Ben müsait olduğumuzu ve gelmelerinin uygun olduğunu söyledim. Anlaştık ve ertesi günün sonuna kadar bekledikten sonra neredeyse mesai saati bitimine yakın bir ekip geldi. Ancak bağlantı sağlamadılar ve kurulum yapmadılar. İnternetin bağlanamayacağını, sıva altı tesisatının sorunlu olduğunu söylediler. Bu durumu ailem bana iletti, ben de tekrar müşteri hizmetlerini arayarak aboneliği iptal etmek istediğimi belirttim. Aradığım müşteri temsilcisi, yetkisinin olmadığını söyleyerek başka bir numara verdi. Bu durumun mantığı nedir, anlamıyorum. Aradığım numarada bile talep iptali yapılmıyor ve beni geri arayacaklarını söylüyorlar. Ben müşteriyim, müşteri temsilcinizi arıyorum. Neden beni bu kadar uzun süre bekletip talebimi gerçekleştirmiyorsunuz? Ve neden ben sizin aramanızı beklemek zorundayım? Üstelik arayan kişi genel müdürlükten olduğunu söylüyor. İşlem yapılmamışken, abonelik iptali talebime, modeminizin ışığının yanıp yanmadığını sormak anlamsız. Talebimi okumuyor musunuz? Yoksa müşteriyi elde tutma çabanız mı var? Sonuç olarak, yazmam gereken +10.000 karakter daha var ama 2.500 karakterle sınırlıyız. Ayrıca, kullanmadığımız ve kurulumun dahi yapılmadığı Ağustos ve Eylül aylarının faturasını çektiler. Çekilen meblağların hesaba tekrar yatırılmasını talep ediyorum, yeteri kadar mağdur ettiniz...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Millenicom'dan Evime İnternet Bağlatamıyorum.

Emin
20 Mayıs 16:33
255

Millenicom 3 48 Saatte Çözülemeyen Arıza Hk.

Feyyaz
16 Mayıs 00:18
480
Millenicom 3 48 Saatte Çözülemeyen Arıza Hk.
Millenicom 3 48 Saatte Çözülemeyen Arıza Hk.
Millenicom 3 48 Saatte Çözülemeyen Arıza Hk.
Millenicom 3 48 Saatte Çözülemeyen Arıza Hk.
+1

Millenicom Kullanacakları İki Kere Düşünsün

İbrahim
16 Nisan 19:32
2.447

Millenicom'dan İade Cezası

Cahit
27 Ocak 13:30
353
Benzer Şikayet Yaz