En Yüksek Hız Millenicom'da Çıktı 44 Mbps!

Mahmut Mahmut1 ay önce

Ben yaklaşık 8 9 ay önce T**'ten Millenicom'a geçtim. Sebebi internette altyapı sorgularken en yüksek hız Millenicom'da çıktı 44 Mbps. Bende arayıp emin olmak için defalarca sordum sizde 44 Mbps altyapı çıkıyor bana bunu verebilir misiniz diye. Tabi ki veririz ederiz dediler. Benim T**'e kullandığım paket ADSL 16 Mbps idi. ADSL'de 44 Mbps veremedikleri için bana önce 1 haftalığına 8 Mbps hız verip daha sonra 100 Mbps paket satın alırsam bana 50 Mbps vereceklermiş bunu da 44 de sabitleyip altyapımın desteklediği en yüksek hızı alacağımı söylediler. İlk sorun T***'ten aboneliğimi iptal ettiğimde başladı bana hemen geçiş yaparsınız dendi 15-20 gün internetsiz kaldım. Daha sonra 1 hafta dedikleri 8 Mbps olayı yaklaşık 8-9 aydır devam ediyor. Sebebi de çok basit T***'e kullandığım portumu T*** aboneliğimi iptal ettiğim için başka bir müşteriye vermiş.

Burada T***'in hiçbir suçu yok sebebi ben T**'ten Millenicom'a geçiyorsam benim portuma sahip çıkmanız gerekiyor ya da elinizde satın almış olduğun ya da kiralamış olduğunuz port olması lazım çünkü t--- benim portumu iptal ettiğinde artık sizin aboneniz müşteriniz olduğum için bana port vermek internet vermek sizin işiniz. 8 9 aydır bana bir port bulup söz vermiş olduğunuz 44 Mbps'lik interneti veremiyorsun daha doğrusu vermek için hiçbir şey yapmıyorsunuz.

Kaç defa şikayet oluşturdum telefonların dinlenmesini istedim port bulmanızı istedim hiç birinde ben haklı çıkmadım. Bütün hepsi olumsuz olarak geri döndü bana. Telefon dinlemelerinde personellerin öyle söylemediği çıktı ki ilk başta yaptığım bütün konuşmalarda mevcut verdiğiniz sözler. Port için açılan şikayetlerde ise sanki tarife değişikliği istiyormuşum gibi hepsinden olumsuz cevap aldım. Kısacası Millenicom pişmanlıktır. Verdikleri hiçbir sözü tutmuyorlar, müşterileri salak yerine koyup hep geçiştirmeler haksız çıkartmalarla destek veriyorlar. En yakın zamanda da aboneliğimi sonlandırıp başka bir firmaya geçeceğimden emin olabilirsiniz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Millenicom Logo Millenicom 1 ay önce

Değerli müşterimiz, Şikayetinize istinaden tarafınıza arama sağlanmıştır,ancak iletmiş olduğunuz numara size ait olmadığı için görüşme sağlanmamıştır. 0 850 333 0 333 numaramız dan iletişime geçmeniz durumunda sizlere yardımcı olunacaktır.Mutlu günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler