1 Aydır Millenicom İnterneti Düzgün Kullanamıyorum

Ayşe Ayşe2 ay önce

TTNET'ten başvuru yapmış olduğum internet hizmeti portta yer olmadığı gerekçesiyle bu Millenicom olarak bağlandı. 2 aylık internet bağlantısının 1 aydır doğru düzgün kullanamıyorum. Üstelik iş yeri ve bütün işlemlerimi internet üzerinden yapmak zorundayım. Bu firma yüzünden binlerce lira zarar ettim. Modem bozuk dediler yeni modem aldım hala aynı rezalet devam ediyor. İptal departmanı kesinlikle cevap vermiyor. Kullanamadığım bu internetin bir de faturası gelecek. Kullanamadığım bir hizmetin faturası istenecek benden. Hak mı yani bu? Tüketici Hakları veya her neresi gerekiyorsa şikayet edeceğim. Ve gerekirse senelerce mahkemelerde uğraşacağım. Ama bunun hesabını soracağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Ayşe 2 ay önce

Hiçbir şekilde sizinle muhatap olmak istemiyorum. Her aradığımda iptal hattı cevapsız kalıyor. Kullanmadığım İnterneti faturasını istemekten de geri kalmayacaksınız. Hala aynı sorunu yaşamama rağmen hala ilgisiz bir tavırla saçma sapan bir cevap verip insanları geçiştirmeye çalışıyorsunuz. Haksız kazanç elde etmekten de geri kalmıyorsunuz. Gerekli olan tüm yerlere şikayetini ilettim. Btk CİMER vs... Gerekirse mahkemeye de başvurup zararımı karşılamanızı talep edeceğim. Dolandırıcılık yapıyorsunuz resmen

Millenicom Logo Millenicom 2 ay önce

Değerli müşterimiz, şikayetinize istinaden tarafınıza arama sağlanmış ancak ulaşılamamıştır. Konuya ilişkin olarak 0850 333 0 333 numaramızdan bizimle iletişime geçmeniz halinde, size yardımcı olacağız. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Osman 2 ay önce  

    Kimi arasanız ulaşamıyosunuz zaten Millenicom

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler