27 Ağustos 2013

Mikatur Oteller Hakkında Yanlış Bilgi Veriyor!

11 Ağustos tarihinde Mikatur 'dan Kaadeniz Turu satın aldım. B ölgenin en iyi otelleri diye diğer firmaların aynı tur programlarından daha fazla para ödedim , daha sonra tur yeterli katılımcı olmadığından iptal edildi. Aynı tarihlerde başka otelleri içeren yeni bir tur olduğunu, ancak daha iyi oteller olduğu için fark almaları gerektiğini söylediler .

Şirket hattından değil , farklı bir cep telefonundan arayarak kartımdan tahsilat yaptılar. Yeni oteller rutubetli ve çarşafları değiştirmeyen otel sahibi , birde yer bulduğunuza şükredin dedi. Çağrı merkezi ile 3 defa konuşmama rağmen ,geri dönüş olmadı. Satılan paketten farklı daha kötü otellerde daha fazla para ödeyerek tur satıldı.

Serdar 355 Okunma

Cevaplar

  • Mikatur Temsilcisi19 Eylül 2013

    Değerli Misafirimiz, İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden sizlere paylaşmış olduğunuz iletişim numaranızdan ulaşım sağlayamamaktayız. Görüşleriniz ile ilgili olarak 02165311460 nolu hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla.

  • Serdar 30 Ağustos 2013

    Yakın tarihte eşimle birlikte yaptığımız Karadeniz turundan tam bir hezimetle döndük. Pek çok açıdan kötü olan bu turda en iç acıtan nokta şu ki, Müslüman bir ülkede yaşıyor olmamıza ve tura katılan kişilerin %99' u Müslüman olmasına rağmen namaz kılma hususunda tur rehberimiz oldukça hoşgörüsüzdü. Caminin KAPISINDA yaptığı tarihi anlatımın ardından kilisenin İÇİNE GİREREK yaptığı anlatımla 15 dakika harcaması ne kadar yanlış bir yerde olduğumuzu anladığımız son nokta idi (protesto edip kiliseye de girmeyenler vardı. ) Evet bu bir kültür turuydu fakat hangi edinilmiş kültür kaçırılan bir vakit namaza denk değerde olabilir???

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön