10 Nisan
#11826022

Migros'un Umursamaz Tavrı!

Migros'tan sürekli alışverişini yapan biri olarak geçen haftalarda coşkun organik yumurta ile ilgili kırık ve kirli yumurta problemini müşteri hizmetlerine aktardım. Tüm Migros'larda Flotty kor gibi kaliteli ve alternatifli organik yumurtalara yer veren Migros, Hatay İskenderun'da tek marka olarak coşkunu sunmaktadır. Bu rekabet kurallarına aykırıdır ve müşteri memnuniyetsizliği yaratmaktadır. Gerek paketleme gerek yumurta hijyeni olarak bu markadan memnun değilim. Bildirimime rağmen Migros konu ile ilgili hiçbir aksiyon almadı ve geri dönüş yapmadı. Pazar günü yaptığım alışverişte de kırık yumurta problemiyle karşılaşmam bardağı taşıran son damla oldu. Bu ilgisizlikten ve kalitesizlikten dolayı bir daha asla Migros'u tercih etmeyeceğim. Hiçbir kurumsal kimliği olmayan mahalle bakkalları bile bu gibi müşteri şikayetleriyle ilgilenirken, Migros'un bu umursamaz tavrı şok edici. Senelerdir Migros'u tercih eden bir müşteri olarak (Money Club kartımdan da görülebileceği gibi) bu konu ile ilgili düzgün bir çözüm bulunana denk Migros'tan alışveriş yapmayacağım!

Ferhat Ferhat 4.901 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ferhat10 Nisan

    Mağaza müdür yardımcısı konu ile ilgili olarak aradı. Kırık yumurtamı götürüp mağazada yenisiyle değiştirebileceğimi söyledi. Resmen dalga geçiyorsunuz müşterilerinizle! Migros benim için bitmiştir.

  • Migros Temsilcisi10 Nisan

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları