12 Haziran
#12100784

Migros'un Müşteri Odaksız Yaklaşımı!

Migros'tan yaklaşık 2 ay önce yazın kullanırız diye aldığımız, touchme marka 2 rejisör sandalyenin bir tanesinde geçen hafta 2. Kullanımda oturak kısmında açılma olduğunu fark ettik. Bu açılma kullanım kaynaklı olmayıp üretimden kaynaklı olduğu fotoğrafta da açıkça görülmekte. Ümraniye Orya Park Migros a değişim için gittim. İlgili müdür ilk önce fişi sordu. Fişimin olmadığını söyledim. Club kart ile aldığımı sistemden görebileceklerini söyledim. Bu seferde elektronik dışında hiçbir üründe 15 günden sonra değişim ve iade yapamayacağını söyledi. "Migros'ta elektronik ürün dışında hiçbir ürüne garanti vermiyor musunuz? " diye sordum. Vermediklerini söyledi. Şok oldum! Migros müşterisi alışverişinde güvencesiz mi yani? Benim için Migros bitmiştir. Bir daha Migros'a gitmem.

Hakan Hakan 855 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hakan'ın Teşekkür Mesajı4 g

    5M Migros Meydan avm deki danışmadaki çalışanlarınıza sorunumu çözdükleri için teşekkür ederim.

  • Hakan18 Haziran

    Sorunum ile ilgilenen Viaport Migros Danışmadaki çalışanlara teşekkür ederim. Sorunumu Ümraniye 5M Migros Meydan avm deki danışman çalışanlar çözdü. Orya park Migros'ta ki görevli müdürünüzün, Viaport Migros ve 5M Migros Meydan avm deki danışmadaki çalışanlarınızdan ders alacağı çok şey var.

  • Migros Temsilcisi12 Haziran

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler