sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Migros'tan Gelen Sürekli Bozuk Ve Yanlış Ürünler

Mehmet Mehmet15 Mayıs 21:08

Pandemi dönemine girildiğinden beri özellikle meyve, sebze, yumurta, et ürünleri inanılmaz bir değişime uğradı. Mecidiyeköy Profilo AVM'deki Migros'ta poşetlenmiş meyve ve sebzeler sürekli şekilde bozuk çıkıyor ezik çürük ne kadar ürün varsa poşetlerde. Aldığım yumurtaların da çoğu kırık çıkıyor. Paranın yarısı çöpe gidiyor sürekli, ancak bugün aldığım Migros paketlenmiş kuşbaşı Eti aldığımda etlerin birçoğu kötü durumdaydı.

Sonradan fark ettik ki normal et değil sakatat var çok fazla içinde (yürek olduğunu tahmin ediyoruz) sürekli böyle durumlarla karşılaşıyoruz. Evimize en yakın olan Profilo Migros'a gidiyorduk ancak bir kere dahi bundan sonra önünden geçmeyeceğim. Üstelik sadece ben değil tanığım herkes aynı şeyleri söylüyor bundan sonra ben de aynı şekilde insanları başka yere gitmeleri için yönlendireceğim.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Migros Logo Migros 02 Haziran 18:17

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

Migros Logo Migros 16 Mayıs 11:12

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler