17 Mayıs
#11985197

Migros'ta Müşteri Hizmeti Problemi!

Sürekli alışveriş yaptığımız şubenize bugün saat 21:42'de alkollü içecek almak için eşimle gittim. İlgili saatte bir çok kez yaptığımız gözlemdeki gibi mağaza içerisindeki aydınlatmaların ciddi şekilde azaltıldığını yine gördük. Mağazaya girip direkt alacağımız içecekleri alıp, beklemeden kasaya yöneldik. Kasa noktasında ciddi şekilde sıra vardı. Beklemeye başladık fakat işlemler çok yavaş işlemekteydi. Önümüzdeki bir müşteri de sadece meyve almıştı ve ek kasa açılması için yardım talep etse de, çalışanların hiç biri tarafından umursayan olmadı.


Sıranın ilerlemediğini gördüğümüz işin, kasa noktasında saat 22:00 itibari ile alkollü içecek satışının kısıtlanması nedeni ile bizde konuyu Z*** isimli bir personele kibarca anlatarak yardım talep ettik. Personelin dalga geçer tavırlarda ‘yapacak bir şey yok. O zaman daha erken gelseydiniz. ’ Cümlelerini kurarak lakayıt tavırdaki cevapları bizi ciddi şekilde rahatsız etti. Normalde saatin ilerlemesi nedeni ile kasa açılamıyor olduğunu belirtse ve bu denli sıra bekletildiği için üzgün olduğunu ifade eden bir tavır sergilese bu konu asla uzamazdı. Fakat kendisinin tavırları ciddi şekilde lakayıt ve dalga geçer tarzdaydı. Bu yüzden kendisinin müşteri hizmeti noktasında eğitilmesi gerektiğini düşünmekteyim.


Hiçbir satış danışmanı ve görevlinin bir müşteriye, alışverişe çıkacağı gün ve saat hakkında akıl verme yetkisine sahip olmadığını düşünüyorum. Müşteri hizmetinin ne olduğu ve nasıl konuşulması gerektiği ile ilgili firmanızın konuya verdiği önem bir çok şubedeki çalışanların davranışlarından olumlu anlamda belli oluyorken, şube çalışanı Z***hanım ciddi şekilde sıkıntılıydı. Z****hanımın davranışları haricinde, şikayetimizin olduğu şube, akşam kapanış vakti olan saat 22:00'den çok önce kapatılmış bir market algısını yaratıyor olduğunu da bilmenizi isterim.


Saat 21:40'da bile aydınlatmalar o denli azaltılıyor ki, marketlerin kapanış saatlerini bilmesek, kapalı olduğunu düşünürüz. Akşam o saatlerde gelen müşteriye ihtiyaç yoksa, müşterilerin kötü hissetmemesi adına ilgili şubeye daha erken kapanış onayı verilsin bence. Bir çok şubesinden sürekli severek alışveriş yaptığımız bir firma için gerekli bilgilendirmeleri sağlamak adına deneyimimizi paylaşmak istedik.

Gülümay Gülümay 892 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi17 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları