06 Nisan 2018
#10314098

Migros'ta Bozuk Ürün

Yıllardır alışveriş yaptığım Migros'tan hiç beklenmeyecek eğitimsiz ve kaba mağaza müdürü ve bozuk ürün nedeniyle yaşadığım olumsuzluklar nedeniyle şikayetçiyim.


06/04/2018 cuma akşamı mesa koru Migros şubesinde almış olduğum profiterol tatlısı (varlıklar gıda işlt.) eve gelip çocuklarımın yemesinden sonra kremasının bozuk olduğunu anladık, iade için geri götürdüğümde son derece rahat ve umursamaz tavırları ile en ufak bir özür dilenmeden mağaza müdürü olduğunu söyleyen T.D tarafından para iadesi yapılarak konu kapatılmaya çalışıldı.


Benim oğlum o tatlıdan sonra 2 defa istifra etti, mağaza müdürünün bu kadar laubali ve ciddiyetsiz tavrını, ayrıca varlıklar gıda reyonunda görevli satış elemanı t*** hanımın tavırları nedeniyle her ikisini de şikayet ediyor ve Migros'u çalışanların tavır ve hareketleri nedeniyle kınıyorum. İnsan hayatı bu kadar mı değersiz?

Volkan Volkan 1.250 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi07 Nisan 2018

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları