16 Mayıs
#11983879

Migros'ta Beyaz Eşyayı Alıp Ücret Ödendiği An, İlişki Bitiyor!

Migros'un Antalya Kepez'deki Antalya Kipa AVM'den 999 TL'ye sıfır ürün çamaşır makinesi almaya gittik. Elektronik kısmındaki çalışana teslim tarihi seçmek istediğimizi, ürünü teslim alabilmek için her birey gibi işimiz gücümüzden çıkıp eve gelebilmek için tercih ettiğimiz teslim saatinde teslimat yapılmasını ve ürün teslim saatinden önce haberdar edilmek istediğimizi söyledik.


Çalışan, süreç boyunca bizimle iletişim halinde olacağını söyledi. Biz de güvenip 999 TL'ye çamaşır makinesi aldık. Ardından teslimi yapacak kargo firması (Horoz Lojistik) bize sadece ürün teslimat için İstanbul'dan çıktı diye mesaj attı.


Kargo firmasını aradık, bize ne teslim günü ne de saati söyledi hatta iki güne ancak gelir dedi. Migros'ta satış yapan elemanı aradık, bizimle süreç boyunca iletişimde kalacağını, tercih ettiğimiz saatte teslimat yapılacağını ve de ürün teslim edilmeden önce haberdar edeceğini söylediğini hatırlatınca firmamızın süreçle ilgisi yoktur dedi, çekildi.


Migros'tan ürün almakla internetten ürün almak arasında fark kalmadı. Biz ürünün hangi gün geleceğini bilemeden ortada kaldık ve bugün öğlen kargo firması bizi arayıp evin kapısında olduklarını ve 15 dakika içinde gideceklerini söylediler. Hemen hemen her birey gibi 15 dakikada evde olmak mümkün olmadığı için kargo firması günler sonrasına teslimat günü verdi.


Bütün bunların olmayacağı, süreçte her daim bizle iletişimde olacağını ve isteklerimize göre teslimat yapılacağını vaat eden Migros çalışanı ve ardından müşteri hizmetleri bir şey yapmadı. Satışı yaparken her süreçte haberleşeceğimizi söyleyip ürünü öder ödemez ortadan kaybolan Migros'tan birşey almam artık. Ben 1000 TL'ye yaklaşan ürünü iptal ettirip, aynı fiyata ürünü başka firmadan, internetten Migros'un aksine düzgün çalışan onlarca firma arasından hemen alacağım.

Betul Betul 482 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi17 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları