06 Ağustos
#12393404

Migros'a İade Edemedik Bozuk Ürünü!

Bu şikayetim için acilen bir şey yapılsın yarım saat önce Sarıyer Migros Jet 'e gittik. Oranın müdürü saygısızca davranıyor. Bu kişi siz nasıl isminizi kirletiyorsunuz? Böyle insanlarla Dün Zekeriyaköy'den Migros' dan çocuğuma 3 paket köfte aldım, köfteler kokuyor ve kıyması bozulmuş, çocuğa yediremedim. Bunları iade almadılar. Sarıyer Migros Jet müdürü yiyin bunu bir şey yok, bir şey olmaz dedi saygısızca, bu şekilde davranılmaz ayıp.

Nuray Nuray 2.014 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi10 Ağustos

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

  • Migros Temsilcisi06 Ağustos

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları