14 Nisan
#11843228

Migros , Yanlış Fiyat Etiketiyle Kandırıyor!

13.04.2019 saat 19:00 civarı Forum Ankara'da bulunan 5M Migros'tan 180x50 ebatlarında 2 adet kamp minderi alıp kasaya gittiğimde reyondaki fiyat ile kasada ki fiyat arasında fark vardı. Ekteki fotoğrafta da göreceğiniz üzere 24,90 dan 5,00 TL'ye düşmüş fiyatı, kasada 19,90 görününce kasa görevlisi durumu müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüşmemi istedi.


Markette görevli yetkili ile görüştüğümde fiyata baktı sanki reyondaki fiyat etiketini ben koymuşum tarzında küçümser bir tavır attı ve bu fiyatın mümkün olamayacağını belirtti. Ben de reyondaki etiket fiyatını tekrar hatırlattım. Yine bir sonuç çıkmayacağı edasıyla bir reyon yetkisini reyon fiyatına baktırmak için yönlendirdi. Fiyat etiketimizi benim bahsetmiş olduğum şekilde olduğunu görünce bu fiyata ürünü veremeyeceğini belirtti. Ben fiyat etiketinin fotoğrafını çektim. Son kez ürünü verip vermeyeceğini sordum. Bu defa birine soracağını söyledi. Yetkili bir bayan geldi. Müşterinin karşısında gereksiz bir konuşma yaptı. Ürünün birini verelim bari dedi. Bu tavır hoşuma gitmedi. Yanlış davrandıklarını söyledim. Ürünü bu şekilde bir tavırla almıyorum dedim. Ben 3 kuruşun peşinde değilim. Ürünü kızım istediği için aldım. Hatta ikisini de pembe istedi ama reyonda bir pembe olduğundan bir pembe bir mavi aldım. Tabi çocuğum elimde ürünleri göremeyince yine üzüldü.


Bu şekilde bir uygulamayı öncelikle hak etmedik. Nadiren de olsa bazen küçük marketlerde aynı duruma rastlıyorum. Ama onlar reyondaki fiyat ne ise onu söylenmeden kabul ediyorlar. Yorum bile yapmıyorlar. Şimdi ben Migros müşterilerini kandırıyor, müşterilerini küçümsüyor diye düşünsem bu yalan olmuyor sanırım. Öncelikle sizin gibi bir market zincirinde çalışan elemanlarınıza müşteri ile nasıl iletişim kurulur eğitimi verdikten sonra, müşteriyi yanıltmayacak şekilde fiyat etiketi yerleştirmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Adem Adem 151 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi15 Nisan

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları