Migros ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Migros Verilmeyen Moneylerin Devamlı Peşine Düşmek

537görüntüleme
Volkan
Volkan 20 Kasım 2020 18:25

Bisküvi kek kraker gibi bir kampanya vardı. 12 TL'ye 3 Money. 4 gün önce yaptığım alışverişin de 16 küsur kek bisküvi tarzı bir şeyler aldım. Totaldeki fiş 150 küsur yazdım dönmediler. Veriliyorsa neden milleti oyalıyorsunuz yazık vallahi. Sanal marketteki sıkıntıdan sonra normal satışlarında da sıkıntı yaşamaya başlatıyor olması Migros'a yakışmıyor müşteri memnuniyeti diye bir şey dende haberleri yok.

Gelişme
Gelişme

23 Kasım 2020 22:10

Önce arayan yetkili ya da temsilci kampanyaya katılmadınız dedi. Katıldım dedim çünkü her şey net oradan tutmadı yok hesaplayalalım dedi baktı oranda olmadı en son kek diye anılan bir ürüne sonunda bar var diye o bar sayılmaz dedi bende diyorum ki eğitim şart. Fotoğraf mevcut buyurun aşağıda.

Volkan
Volkan22 Kasım 2020 08:39

Müşteri temsilcisi bir bayan arıyor. Bana boom bastı çikolatalı kek bar diyor şölen m arkasında çikolatalı kek değil bar o diyor komikleimeye başladılar.

Migros Logo
Migros09 Aralık 2020 18:46

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

1 Yorum

Tacettin
Tacettin07 Aralık 2020 16:50
 

Ben de aynı şekilde itiraz ettim. Ancak görselde de yer aldığı gibi mağazadan değil mobil uygulamadan yapılan alımlarda geçerli bir kampanya olduğu söylendi. İnceleyince haklı olduklarını gördüm. Çünkü ben mağazadan alışveriş yapmıştım.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler