14 Mayıs
#11969725

Migros Ürünü Teslimat Zamanında İptal Ediyor!

Migros'tan arayan arkadaş milleti kandırabileceğini sanmayın. Ben 12'sinde sipariş verdim bana şimdi ürün var da 1 tane arızalı diyorsun aradan 3 güne yakın geçmiş reyonda Kiler satıldı diyor ya benim işim reyonla değil benim ürünüm nerede diyorum bu sabahta satılmış olabilir dünde satılmış olabilir iptal edeceğim diyor. Benim problemim değil diyorum iptal et diyor. Şaka mı bu arayan neden ben edeyim sen haklı ol ben edince iptal edeceğine yok ürün merkezden istedik. Yakın zamanda teslim edeceğim de ancak başka ürün varsa bakın onu vereyim diyor.


Amaç ürün filan değil ya ürün fiyatı arttı diye ya da başka neden ile ürün getirmemeleri bu şekil açıklama olmaz. Ben param ile alıyorsam buna rağmen sana saygısızlık. Yapmıyorsam sende tatmin edici olacaksın iptal ediyorum olmaz kardeşim çözüm bulacaksın ben Migros'u sürekli takip edeceğim aynı ürün satışa çıkarsa reyonda. Bakalım o zaman ne cevap vereceksiniz.

Mehmet Mehmet 430 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi14 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler