20 Mayıs
#11995204

Migros Tüketici Hukukuna Hiç Yakışmadı!

Boşuna aramayın şikayetimi düzenledim. Müşteri hizmetleri 7. kayıtta da hatalı yazıldığını kabul edip ödeme yapamıyoruz demesi ayıptır günahtır kendimle dalga geçer gibi sürekli bekletip yükleme yapılmamıştır. Migros'un çağrı merkezi asla çözüm sunmadı sizde aramayın.


Kampanya var diye Migros'a gittim 60 TL'lik pastırma ürünü almak istediğimi söyledim. Kasap reyonundaki arkadaş, abla 80 TL'lik alırsan 20 Money gelir dedi. Kayıtta yaptık beraber ve kasiyer kız tutar 74 TL'dedi şaşırdım iptal et dedim olmaz dedi para ödemedim kasa kapandı dedi. Kasaba gittim abla yatması gerekiyor diyor. Adama ne deyim ver 20 TL'yi benim o 20 TL'ye ihtiyacım var. Çocuğum çoluğum parasını niye harcattırdın. Ben o para gelecek diye aldım. El insaf adap saygı hoşgörü bekliyor insan sadece.


Migros'u arıyorum ve dedikleri şu et indiriminiz et şarküteri reyonunda düşmüş bu yüzden alamazsınız. Bak kendin diyorsun diyorum et indirimi et şarküteri düşemez. Sizin hatanızı müşteriye yüklemeye hakkınız yok. Şu duruma bakın. Mağdur oluyorum. 5 kez kayıt açtırdım, ayıp ayıp. Hiç mi örf adet saygı kalmadı. Müşteri memnuniyetini geçtim artık tenezzül edip aramadan kayıtı kapatıyorsunuz. Siz alışverişi nasıl yapılacağını doğru bilseydiniz demek ne ya. Ayıp ayıp çok ayıp. Kaç yaşında insanlarız. Ne yazdığını çok iyi biliyoruz.

Hidayet Hidayet 1.115 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi27 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

  • Hidayet20 Mayıs

    Iste arkadaşlar görüyorsunuz okumadan cevap yazıyorlar. Başlık kısmını bari okur insan ben zaten 7 kez şikayet etmiştim aramayın engellisiniz. :d

  • Migros Temsilcisi20 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları