26 Mayıs 2019
#12030492

Migros Telefon Bırakmayan Personel!

26.05.2019 19:58'de Migros Jet'ten alışveriş yaptım. Kasiyer (fişte G*** yazıyor) elindeki telefonu bırakıp da işlemi takip etmiyor. Money puanlarımı kullanmak istedim ve ekrana düşmüyor cevabını aldım. Kasiyer hanıma ısrar edip tekrar denemesini gerçekleştirdik. Bu sefer Money'ler gözüktü ve ödemeyi gerçekleştirdim. Eve gelip fişe bakınca ne göreyim? 2 paket olması gereken sigara 3 paket olarak girmiş. Hani bol bol zamanım var ya bende üşenmeden geri döndüm. Hanımefendiye fişi gösterdim (çok şükür ben eve gidip gelene kadar telefon konuşması bitmiş). Bana demesin mi 3 paket almadınız mı diye? Durduk yere kendi paramızla hırsız mı olduk acaba dedim kendi kendime. 19.57-21.15 arası kamera kayıtlarını sizin de benim gibi vaktiniz bolsa izleyin. Halbuki ne kadar kolaydı.


Telefonu kapatıp işlemi gerçekleştirip ağzımızın tadıyla evimize gelseydik. Telefonuma Money kampanyaları geliyor ki artık dikkatimi çekmiyor. Sonuçta ekrana düşmeyen (düşemeyen) bir puan için ne gerek var alışveriş yapmaya. Uzun lafın kısası sizin personelinizin görevi telefonla konuşmak mı müşteriyle ilgilenmek mi? 14 TL'lik fişteki yanlışlık için 20 TL'lik benzin yakmamı da Bonus olarak ekleyeyim.

Kürşad Kürşad 1.701 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi27 Mayıs 2019

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları