Migros  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Migros 'tan Verilen Sipariş Fiyatının Arttırılması

1.156görüntüleme
Selen
Selen 27 Kasım 2020 13:40

13.10.2020 'de Migros Sanal Marketten ilk kez alışveriş yapmak istedim. Aldığım ürünlerin toplam fiyatı 66,37 tuttu ödememi kredi kartı ile yaptım ertesi gün siparişleri teslim için getirdiler teslim aldıktan sonra ücretin çekilmediği alışveriş tutarının 80 lira olduğu mesajı geldi. 

Müşteri hizmetlerini aradığım da marketin hatası olduğu birkaç ürünü iki kere geçirebilmiş olma ihtimali olduğu söylendi ve bugün aradıklarında sizin söylediğiniz kg'dan fazla gelmiş olması dediler. Arkadaş bu beni ilgilendirmiyor ben size 1.5 kg dediysem siz 3 kg koyuyorsanız bunun ücretini benden alamazsınız! Ödemesi yapılmış ürünün kafanıza göre fiyatını belirleyemezsiniz. İlk ve son olsun.

Migros Logo
Migros27 Kasım 2020 13:44

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Migros Logo
Migros1 hafta önce

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler