Migros Sanal Marketten Yaptığım Alışveriş

Didem Didem22 Mayıs 21:51

Bu süreçte hep Migros sanal market kullandık epeyce de yüklü miktarlarda. Her seferinde en can alıcı ürünlerin eksik gelmesini bir yere kadar anlayışla karşıladım üstelik evime gelen Migros ilçedeki en büyük Migroslar'dan biri. Eksik gelmesi veya oluşan fiyat farkından dolayı diğer söylenen ürünleri fazladan fazladan koymanızı da "bir yere kadar anlayışla karşılıyorum". Ancak paketli ananas söylediğim halde bana bütün ananas göndermeniz artık bardağı taşıran son damlaydı. Benim evimde onun kesme aleti olabileceğine gerçekten inanıyor musunuz? Nasıl olsa yapıyoruz diye bu umursamazlığınız neden? Bunu da yaşadıktan sonra daimi müşteriniz olan ben artık Migros'tan alışveriş yapmamaya karar verdim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Migros Logo Migros 4 hafta önce

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

Migros Logo Migros 23 Mayıs 09:36

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler