10 Ekim
#12761325

Migros Sanal Market'ten Alışveriş Mi?

10.10.2019 tarihinde saat 09:30 civarında Migros Sanal Marketten, kampanyalı olarak yaklaşık 80 TL fiyat avantajı sağlayan Gillette marka üründen ücretini ödeyerek 1 tane sipariş verdim. Aradan 2 saat geçti ve ilgili mağaza telefonumdan arayarak; ürünün stoklarında olmadığını, o nedenle benden siparişi iptal etmemi istediler. Müşteri hizmetlerini aradım ve bu iptali yapmak istemediğimi, zamanla ilgili sıkıntım olmadığını, gerekiyorsa 1 ay sonra da teslimat yapabileceklerini söyledim. Sonra mı? Ve 1 saat sonra da siparişi kendileri iptal ettiler. (Bu arada alışveriş ile görsel ekte yer almakta.)


Migros gibi kurumsal ve büyük bir firmanın bu davranışı kelimenin tam anlamıyla fiyasko. Şu an aynı ürün aynı fiyattan hala web sayfasında satışta. Satışı tümden iptal ederek harika bir kurumsal çözüm örneği sergilediklerini de belirtmem gerek. Migros Sanal Market'ten alışveriş mi? Asla.

Deniz Deniz 930 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi10 Ekim

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları