Migros ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Onur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Migros Sanal Marketin Kötü Ve Pislik İçinde Paketlemesi

1.023görüntüleme
Onur
Onur 21 Kasım 2020 12:13

Bostanlı mağazası artık illallah ettirdi! 69583768 numaralı siparişim belirtilen saatler içinde kapıya geldi. Pislik içinde bir mavi renkli kasanın içine poşetler tepiştirilmiş, tava yoğurdun ters dönmüş suyu, kaymağı birbirine karışmış, dondurma ve Superfresh mantı soğuk bölüme konulmadığı için erimiş vaziyette getirilmiş, armutlar ezilmiş vs vs. Bir çalışan bunu niye yapar? Hizmet aldığınız yere o kadar para verip, bu mağduriyet neden? Kapıdaki çocuğa (18 yaşından küçük bu arada) söyledim, bu ürünleri alın temiz ve uygun paketleyip aynı şekilde tarafıma kısa zamanda geri getirin dedim. 

Bunun üzerine müşteri hizmetlerini aradım, durumu aktardım. İptal değil aynı ürünlerin uygun şekilde teslim edilmesi talep ettim. Ertesi sabah ürünleri beklerken, telefonuma "siparişiniz iptal" edildi mesajı geldi. Aradım tekrar müşteri hizmetlerini, siz iade etmişsiniz iptal edildi diye açıklama yapıyor. İade etmiş olsam, neden dün akşam sizleri aradım, neden şu an sizi arama gereği duyuyorum dedim. Kapıdaki kişi (18 yaşından küçük) iptal etmiş, tekrar sipariş oluşturun diye anlayışsız bir cümle kuruluyor. 31 parça ihtiyacım olan ürünleri, gıda ihtiyacımı, programımı her şey altüst etmek umarım size bir şeyleri anlatır! Öylece bekliyorum, evden de dışarı çıkamıyorum.

Migros Logo
Migros09 Aralık 2020 22:46

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler