sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Migros Sanal Markete Soğuk Zincir Uygulanmıyor, Bozuk Ürün Getiriliyor

Gamze Gamze29 Mayıs 10:22

5 yıldan fazla bir süredir Migros Sanal Market kullanıyorum çok da memnundum, ancak son 1 aydır kalite çok bozuldu.

Son 5 siparişimde soğuk zincir uygulanmadığını fark ettim, dondurulmuş börekler hep çözülmüş geldi. Korona sebebiyle yoğunluktandır dedim, birkaç kez hoş gördüm ama 5539**58 numaralı siparişimde dondurulmuş börek ve balık aldım, 30 derece havada fiş kesildikten 4 saat sonra ulaştı ve börekler erimiş, balık bozulmuş ve kokmuştu. Bebeğim yesin diye aldığım balıkları kedilere verdik. Aynı siparişte yer alan muzlar kopmuş kabukları açılmış ve muzlarla aynı torbada olan kolonya ters olarak yerleştirilmiş olduğundan kapağı açılmış ve gıdaların üstüne akmıştı. Yine aynı siparişte yer alan domatesler deterjanlarla ve süt şişeleri ile aynı torbaya konmuş ve ezilmişti.

4441044 çağrı merkezine detaylı şikayet oluşturdum, sipariş değerlendirmesine düşük puan vererek uzun uzun yazdım ancak mağazadan dönüş olmadı. Çağrı merkezi para iadesi veya ürün yenilemesi olacağını belirtmişti ancak bir gelişme olmadı. Üstüne son siparişimde de (566****11 numaralı siparişimde de çürük patates göndermişler, iyice sinirlerim bozuldu.

Evden yoğun çalışıp bir de bebek baktığımızdan markete alışverişe gidemiyoruz ve sanal market ilk tercihim olmuştu hep, ancak artık sizden balık ve benzeri soğuk zincir gerektiren ürünleri sipariş etmeye çekiniyorum. Eskiden paketleme özenle yapılırken, deterjanlar ayrı torbalara, ezilebilecek gıdalar ayrı torbalara, kırılabilecek süt şişeleri vb... Ayrı torbalara ve en önemlisi soğuk gelmesi gereken ürünler ayrı Mavi torbalara konulup soğuk zincir ile getirilirken şimdi hepsi bir araya tıkıştırılıyor. Ürünler ezilmiş, bozulmuş geliyor. Seçilirken de çürük tarihi geçmiş ürünler gönderiliyor. Özetle kalite 5 üzerinden 5ten 5 üzerinden 2lere düştü gözümde. Dilerim eski kaliteli çizginize bir an önce kavuşursunuz.

Cevaplar

Migros Logo Migros 29 Mayıs 10:27

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Gürkan 29 Mayıs 13:43  

    Aynı konudan bende muzdaribim, iade talebi de oluşturdum, 1 haftadır bekliyoruz bizi geri arayacaklar diye. Çok müşteriye hizmet vereceğiz diye, kaliteyi bozarak mevcut müşterilerini de kaybedecekler farkında değiller.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler