Toplam çözüm sayısı
..
Migros ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Pınar'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi

Migros Sanal Market Yanıltması

7.407görüntüleme
Pınar
Pınar 30 Aralık 2020 09:55

Dün akşamüstü Migros sanal market uygulanmasından alışveriş yapmak istedik. Ödeme adımında Money Pro kartımızdaki hediye indirim kuponlarımızı kullanmak istedik. Alışverişin hepsini kuponumuzdan yapabilirdik fakat uygulama küsuratlı ödemede (örneğin 348,92 TL ise) bir alt rakam için (348 TL) kupon kullandırıyor. Küsuratlı kısım için kredi kartı kullanmak durumunda kalıyorsunuz. 3D ödeme seçeneğini seçtikten sonra aynı sayfa altında ödenecek tutar 0.92 TL yani 1 TL bile olmayan bir rakam ile ödeme yap butonuna bastığınızda, 3D güvenlik ile ödeme adımı olan Mavi ® ekranda sizden "hesabınızdan 69 TL çekilecektir" şeklinde bir yazı çıkıyor. Birkaç kez denedik acaba sistemsel bir arıza mı var diye. Sonra Migros sanal market müşteri hizmetlerini arayıp sorduk ve 0,92 TL'lik kart ile yapılacak ödeme için 69 TL'nin provizyon olarak çekileceğini, bunun gramajlarda ya da poşette değişmelerin olması durumunda mağaza tarafından kullanılacağını, çekilecek ekstra tutarın bize SMS ile bildirileceği ve kalan tutarın da hesabımıza 2 günü içinde geri yatırılacağı söylendi. Zaten ürünler paket, kutu ve konserve. Bir tek tavuk 1.1 kg yazıyordu. Onu da zaten daha az gramajda seçebilme şansı vermiyor uygulama. Poşet bedeli için de zaten 0,75 TL alınacağını ödeme adımlarında görüyorsunuz. Bu 69 TL içinden neyin gramaj veya poşet bedeli farkı alınacağını yetkililer bize açıklasın lütfen. Ekstra çekilecek tutarı onaylamazsak çağrı merkezinizi sürekli aramak ve Tüketici Hakem Heyetine başvurmak zorunda mı kalacağız?

Alışverişlerimizi çoğunlukla internetten yapıyoruz. Alışveriş sitelerinin hızlı market uygulamalarını da sürekli kullanıyoruz. Hiçbiri bu şekilde ödenecek tutarın (0,92 TL) üzerine ayrıca bir 69 TL yi hesabınızdan çekip, provizyonda bekletip, paranızı kullanmıyor. Diğer hızlı market uygulamalarında ödenecek toplam tutar provizyonda bekletilip askıya alınıyor ve kapıda ürünleri alıp onay verdiğinizde sizin hesabınızdan tamamen çekilmiş oluyor. Belki de bu şekilde çoğu müşteriden fark etmeden 3D güvenlik adımı olan Mavi ekranda ekstra 69 TL gibi bir tutar çekiliyor. Bize saçma gelen bu durumu fark ettiğimiz için Migros sanal market uygulanmasından alışveriş yapıp da mağdur edilmek yerine, Money Pro kartımız ile bize en yakın Migros'a giderek alışverişimizi yaptık. Alışverişimizin hepsini kupondan kullandık. Bu şekilde herkesten 3-5 TL bile alınsa zaten sürümden haksız para kazanmış olacak Migros. Bu uygulama ile hayatı kolaylaştırmıyor, haksız yere ekstra para alıyor.

Migros Logo
Migros08 Ocak 21:49

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler