18 Mayıs
#11992768

Migros Sanal Market Tüketiciyi Kandırıyor!

Migros sanal marketten 1 alana 1 bedava olan peynirden aldım fakat siparişim geldiğinde bir adet peynir geldiğini gördüm. Müşteri hizmetlerini aradığımda sipariş verirken sepete iki tane eklemeliymişim eklememişim. Resmen tüketiciyi kandırmaktalar.

Doğukan Doğukan 445 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi28 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

  • Doğukan22 Mayıs

    Eğer mağazadan almış olsaydım ürünü zaten iki tane alırdım. Sorun yaşamazdım. Bu tarz tüketicinin her an yanılgıya düşebileceği durumlarda yanlış yapmışsınız deyip fırsatçılık yaparsanız sanal market anlayışınızı geniş kitlelere asla yayamazsınız. Ben üyeliğimi sonlandıracağım ve çevremdeki insanları da uyaracağım. Hayırlı İşler.

  • Migros Temsilcisi18 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları