Toplam çözüm sayısı
..
Migros ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bülent'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

Migros Sanal Market Teslim Problemi

1.438görüntüleme
Bülent
Bülent 13 Ocak 14:30
ÇözüldüÇözüldü
Bülent'nin Teşekkür Mesajı
“Mağaza müdürü ve 444 yetkilisi tarafından aranılıp gerekli açıklamalar yapılarak özür dilendi. Hata yapılmış olsa da düzeltmek adına çaba sarf ettikleri için teşekkür ederim”

11 Ocak tarihinde Migros sanal marketten 19 ürün adetli siparişimi ücretini ödeyerek ertesi gün yani 12 Ocak 15 -17 saat aralığında mağazadan teslim almak üzere oluşturdum. Sipariş ek not kısmına da saat 16:30 - 17 arasında teslim alacağımı yazdım. Saat 16:30 da yerimden çıkarken uygulamadan kontrol ettiğimde sipariş halen hazırlanmaya başlanmamıştı. Belki gecikme olmuştur diyerek umursamadım. 

Mağazaya gidip sanal marketten siparişim oluğunu ve mağaza teslimim olduğunu danışmaya söyleyince bir teslimleri olmadığını ve bu mağazayı seçtiğimden emin miyim diye bana sordular, telefondan doğru mağaza olduğunu gösterince kontrol etmeye başladılar. 10 dakika ne oluğunu anlamaya çalışmaları ile geçtikten sonra mağaza müdürü geldi ve her gün sanal market siparişlerini hazırlayıp teslim almaya gelmeyenler ya da iptal edenler olduğu için tekrar dizmek zorunda kaldıklarını o yüzden benim siparişimin henüz hazırlanmaya başlanmadığını belirtti çok normal bir durummuş gibi. 

Birini görevlendireceğini ve en fazla 5 dakika süreceğini belirtip ayrıldı. 5 dakika 25 dakika oldu ama benim siparişim hazırlanmadı tekrar gidip sorduğumda siparişin hazır olduğunu ama fatura için uğraştıklarını söyledi görevli, onun içinde bir 10 dakika bekledikten sonra faturada problem olduğunu belirtip benim ismim ve telefon numaramı alarak kendilerinin yarın göndereceklerini belirttiler. 

Sonuç olarak ben sanal marketi zamandan kazanmak amacıyla kullanıyorum, mağazada yolumun üstünde olduğu için gereksiz teslimat dağıtımı olmasın diye mağaza teslimi seçiyorum. Tüm bunlara rağmen ücretini ödeyip 1 gün önceden verdiğim siparişte bile mağdur edildim. Eşim ve 1 yaşındaki bebeğimiz 1 saate yakın arabada beklemek zorunda kaldı. Ek not : ertesi gün ne fatura gönderildi ne de arama yapıldı.

Sipariş numarası 76454551

Migros Logo
Migros13 Ocak 14:33

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Bülent
Bülent3 hafta önce

Mağaza müdürü ve 444 yetkilisi tarafından aranılıp gerekli açıklamalar yapılarak özür dilendi. Hata yapılmış olsa da düzeltmek adına çaba sarf ettikleri için teşekkür ederim

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler