12 Haziran
#12098471

Migros Sanal Market Tam Bir Fiyasko!

Migros sanal marketten bugün alışveriş yaptım ve teslimat saati olarak kendi sunduğu tek seçenek olan 22:00-24:00 olan saat aralığını seçtim. Verilen süreyi geçtiği için müşteri hizmetlerini aradım. Bir ton ses kaydını bekledikten sonra (ki bu da süre kaybı müşteriye), şu anda mesai saatleri dışındayız demez mi! Şaka gibi!


Ben ödememi yapmış olmama rağmen hala elime ulaşmayan ürünlerimle ilgili kimle muhatap olacağım pardon? Verilen (verilemeyen) hizmet tamamen saçmalık! Hem saat aralığı seçmemiz istenip hem gelmiyor, sonra ulaşacak kimseyi bulamıyorsun!


Gecenin yarısı sipariş bekletiyorlar insana! Bir daha asla Migros’tan alışveriş yapmayacağım ve çevremdekilere de bu işi beceremediklerini söyleyeceğim. Güya Türkiye’nin en büyük marketler zinciri.

Sevra Sevra 490 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sevra12 Haziran

    Siparişim gece yarısı saat 01:00’de geldi! Madem saat aralığı veriyorsunuz ona sadık kalın! Bu işi beceremiyorsanız da yapmayın...

  • Migros Temsilcisi12 Haziran

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları