Toplam çözüm sayısı
..
Migros ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hakan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Migros Sanal Market Sorunu!

514görüntüleme
Hakan
Hakan 18 Ocak 21:57

Migros Sanal marketten 18.01.2021 tarihinden bir gün sonra 15-17 saatleri arasında teslim alınmak üzere mağazadan teslim alınmak üzere iki sipariş verdim (77119197 sipariş numarası ). Bir sonraki gün sabah Migros'tan siparişimin iptal olduğuna dair SMS geldi. Sabah 10 da müşteri hizmetlerini aradığımda siparişin sistemsel olarak iptal edildiğini yeni sipariş vermem tavsiye edildi. Fakat aynı ürünleri tekrar sipariş edince 53 TL fark çıktı. Bende kendilerinin benim isteğim dışında hiçbir sebep göstermeden iptal ettikleri siparişimi işleme almalarını istedim. 

Aradan 5 saat haber gelmedi benim aradığımda siparişimin açık olduğu gidip almam gerektiği söylendi. Mağazaya gittiğimde tek siparişin olduğu söylendi. Tekrar müşteri hizmetlerini aradığımda siparişin mağaza tarafından iptal edildiği onların çözmesi gerektiği söylendi, bunları söylerken mağaza personeli de yanımdaydı. Yani ikisi birbirine topu attı ama sorunum çözülmedi. Koskoca şirket 5 saatte bir siparişi veremedi ve birbirlerine attılar sürekli. Ben gider başka marketten alırım ürünlerimi ama Migros 5 saatte küçücük bir sorunu çözecek organizasyona ve personel gücü yok yazık.

Migros Logo
Migros19 Ocak 13:56

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler