sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Migros Sanal Market Sipariş Ve Sipariş Sonrası Sorunları

Cem Cem01 Ekim 13:30

65024126 numaralı siparişimi oluştururken bir çok sorun yaşadım. Öncelikle tarafıma başka bir sorundan dolayı verilen SM20Y000001366B numaralı 20 TL lik çeki kullanamadım. Daha sonrasında açıklamaya yazdığım nota istinaden arandım ve eksik bir ürün olup olmadığını sipariş miktarının aynı olduğunu söylediler.

 Ben bu siparişimde 52 TL lik beyaz et ürünlerin alımına 8 Money kampanyası ve 75 TL üzeri banka kampanyası yapacağım için yazmıştım. Sonuç olarak şu an ne çeki kullanabildim ne Money kampanyasına katılım yapabildim ve ne de kartımdaki market kampanyasını. Sizce sizden bir daha alışveriş neden yapayım. Eskiden tek parmakla göstereceğim sanal marketin kalitesi ve iletişimi yerlerde. 

Geriye dönük bakın eskiden ne sıklıkla alışveriş yapardım şimdi neden yapmıyorum. İşte yukarıdaki sorunlardan kaynaklı ve yine kapıda siparişi iptal edebilirdim ama getiren personele üzülüyorum, taşıyorlar vs. Umarım en azından bir dönüş yapılıp mağduriyetim giderilir.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Migros Logo Migros 05 Ekim 16:11

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler