04 Nisan
#11800264

Migros Sanal Market Sadece Vakit Kaybı!

29.03.2019 perşembe günü sanal markette siparişimi bıraktım, aynı gün içerisinde teslim edildi. Fakat, sipariş ettiğim çay paketinin ağzı tamamen açılmış ve bu şekilde teslim etmeye çalıştırlar. Hemen getiren kişiye çayı geri vererek yenisi ile değiştirmek istediğimi belirttim. Gün içerisinde yenisini getireceklerini belirterek geri teslim aldılar. Siparişlerimi kontrol ettim, sipariş ettiğim ketçap'in bir küçük boyunu göndermişler.


Müşteri hizmetlerini aradım, durumu anlattım, beni bu konu hakkında aramadıklarını belirttim. Müşteri hizmetleri "Evet, siz beni arayın diye işaretlemişsiniz fakat, yoğun olduklarından aramamışlar sizi" dedi. Bende ürünü iade etmek istedim. Ayrıca çayın da stoklarında kalmadığını ve bu durum ile ilgili beni aradıklarını söylediler. Ben ise aranmadığımı belirttiğimde biz sizi aradığımızı zannediyorduk aramamışız diyerek geçiştirdiler. Merakımdan Sanal Market hizmeti veren Migros'a gittim ve hem ketçap'ı hem de çayı satın alarak Migros'tan ayrıldım. Gelmeyen ürünlerim ise hafta boyunca her gün Migros'u aradım.


Her gün bugün diyorlar geri dönüş olmuyor. Bugün tarih 04.04.2019 perşembe ve tam 1 hafta oldu. Galiba Migros bütün ürünleri kendileri üretiyor. Çayı yetiştirip kurutup paketlemek uzun sürüyor. Merak ediyorum bu ay içerisinde teslim edebilecekler mi? Sanal marketten bir ürün alırken iki defa düşünülmeli, parası peşin bir şekilde tahsil ediliyor ama ürünleriniz şansınıza kalmış bekleyin ki gelsin. Bir de biz bu hizmet için hizmet bedeli ödüyoruz ama karşılığında bir hizmet alamıyoruz.

Levent Levent 887 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Levent11 Nisan

    Size direk müşteri hizmetlerinden ulaşmam fark etmiyor. Sorunum çözülmüyor. Yaklaşık müşteri hizmetlerini 10 defadan fazla aradım. 1 adet şikayet kaydı bıraktım. Hiç biri için geri dönüş yapılmadı. Bugün 11.04.2019 siparişimin üzerinden tam 3 hafta geçti ve hala eksik ürünüm teslim edilmedi, iade etmek istediğim ürünüm teslim alınmadı. Müşteri hizmetlerinden hiçbir geri dönüş yok. Sizin hizmet anlayışınız çözüm üretmek değil, hazır cevaplar ile geçiştirmekten başka bir şey değil.

  • Migros Temsilcisi04 Nisan

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları