Toplam çözüm sayısı
..
Migros ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Seda'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

  • profile
1 Destekçi

Migros Sanal Market Problemi

2.459görüntüleme
Seda
Seda 25 Aralık 2020 15:12

14 Aralık'de 72702215 numaralı siparişimde 20'li yumurta sipariş etmiştim ancak 20 yumurtanın 14'u kırık geldi akabinde çağrı merkezini arayıp sanal market bölümünde bir yetkiliyle görüştüm gayet kibar bir şekilde benimle ilgilenerek nasıl bir çözüm istediğimi sordu. (iade ya da ürün değişimi) siparişim akşam olduğunda değişiminde hangi saatte yapılacağını bilmediğimden geç saatte rahatsız edilmemek için Money puan olarak yükleyin ben nasıl olsa hep alışveriş yapıyorum dedim.

 Ürünleri ne yapacağımı sordum isterseniz fotoğrafını atabilirim dedim yetkili imha edebileceğimi benim beyanımın yeterli olduğu söyledi ve görüşmeyi bitirdik. 2 saat sonra bir yetkili arayıp ürünün iade alınması gerektiğini yoksa para iadesi yapamayacağını söyledi bende çöpe attığımı söyledim. Aldığım diğer bilgiyi aktardım ama bir şey yapamayacağını söyledi inanın gidip binanın çöpüne bile baktım ama bina görevlisi cop ler toplamıştı. Şimdi ben Migros'un yetkilisinin beni yönlendirmesiyle çöpe attığım yumurtanın parasını neden ödüyorum.

 Ben Migros'un Sahibinden ® daha zengin değilim sanıyorum ki çalışanlar olarak sizde değilsiniz müşteri hizmetler olarak bizim de haklarımızı korumanızı bekliyorum çöpe atmayın saklayın iade alınacak denilseydi öyle yapardım. Bunca senedir Migros'tan alışveriş yapıyorum sanal marketten de çok alışveriş yapıyorum Money kart bilgilerimden görebilirsiniz ilk defa başıma böyle bir mağduriyet geldi. Bunca senedir binlerce liralık alışveriş yapmışımdır. Durdum durdumda 28 liralık yumurta için mi yanıltmaca yapacağım. (çünkü öyle bir duruma düşüyorsunuz insanı )  

 Tabii ki de çöpe attığım bir şeyin (Migros kanalı ile ) parasını da ödemek istemem. Çağrı merkezini 10'larca kez aramamıza rağmen bugün para iadesini yapmayacaklarını belirmişler ses kaydını dinleyip doğruyu öğrenebilecekken müşterinin parasını iade etmemek ne demektir. Migros nasıl bir kurum haline geldi inizden çıktığınızda sizlerde birer müşterisiniz aynı şey sizinde başınıza gelebilir. Bu sağ duyu ile mağduriyetimin gidermesini umuyorum.

Migros Logo
Migros06 Ocak 20:52

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Seda
Seda07 Ocak 19:57

Bugün sabah Beylikdüzü 5M Migros'tan arayarak iademin yapılacağı bildirildi öğleden sonra sanal marketten bir personel eve gelip kırık yumurtaları istedi ben durumu anlattım tabii ki üzerinden 3 hafta geçtiğini de belirttim bu defada fişinizi verin ürün iadesi yapalım dedi tabii ki ben fişi saklamadım ama zaten sanaldan aldığım için sisteminizde vardır diye düşünüyorum kurum içi bir iletişimsizlik var sanıyorum ve sıkıntısı da bana yansıyor ne para iadesi ne de yumurtaların iadesi hiçbiri yapılmadı lütfen bu problemi çözün artık

Seda
Seda20 Ocak 14:20

14 aralıkta başlayan problemimiz 19 ocakta para iademiz gönderilerek çözümlendi sürecin uzun olması Migros gibi büyük bir markaya pek yakışmasa da para iademizi göndermiş oldukları gerçeğini değiştirmiyor teşekkür ediyorum

Migros Logo
Migros20 Ocak 19:14

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler