08 Ekim
#12744636

Migros Sanal Market Müşteri İle Dalga Geçiyor

Sanal marketten bulunması taşınması kolay fazla pahalı olmayan ortalama 100 - 150 TL'lik ürünler aldım farklı zamanlarda. Domates, muz, kırmızı et, gibi çabuk tükenebilecek ve sipariş anında stokta olsa bile sipariş hazırlanırken bitmiş olabilecek ürünler için ise iptal seçeneğini seçtim. İkame ürün ya da aranmayı talep etmedim. Ancak neredeyse her alışverişimde sipariş verdiğim ürünleri değil birilerinin keyfi seçtiği ürünleri almak zorunda kaldım ya da siparişim tamamen iptal edildi. Ancak sipariş gelmediği halde sitede teslim edildi yazıyordu.


Bir üründe beni arayıp ürünün kalmadığını söylediklerinde bende ürünü iptal etmelerini istedim. Saatler sonra siparişim çok gecikince sitede ise teslim edilmiş gözükünce arayıp, durumu izah ettim. Bana siz siparişi iptal etmişsiniz dediler. Ben sadece sipariş ettiğim ama ellerinde olmayan ürünü iptal etmiştim. Uzaktan market alışverişi böyle olur bu ilk defa yapılan bir iş değil üstelik beni sadece olmayan ürün için aradılar neden tüm ürünler iptal olsun? Domates yok diye peynir de mi almayalım? Üstelik nasıl olur da sitede teslim edildi gözükür?


Sağlık sebepleri yüzünden evden çıkamadığım alışveriş yapma sorunu yaşadığım bir zamanda beni basit konular için gereksiz yere birkaç kez mağdur etti Migros. Ben de bir daha alışveriş yapmadım sosyal medyada yaydım çevremdekileri de uyardım. Bu sorunların çözülmesini ve manevi mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum. Sadık bir müşteriyi zorla uzaklaştırdı Migros.

Emre Emre 854 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi08 Ekim

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları