Migros Sanal Market Kartımdan Para Tahsil Etmiş

Ceyda Ceyda18 Kasım 2020 22:00

Migros sanal marketten 146,60 kuruşluk alışveriş yaptım. Saatler sonra ürünler geldi. Sonrada bir mesaj gramaj fazlalığından dolayı 161 TL tahsil edileceği yazıyordu. Ben kartımdan 146,60' a izin vermişken siz sonrasında nasıl kartıma girip de kalan ücreti tahsil edebilirsiniz. Bir kilo portakal söylemişim,   3 kilo göndermişsiniz. Bir de kendi yanlışınızı benden tahsil etmişsiniz. 

Aradım söyledim tartıp gönderin bize dediler. Ürünleri kontrol etmediğimi Covid hastası olduğumu odamda karantinada olduğumu ve ağır geçirdiğimi bildirdim yardımcı olunmadı bile. Böyle Zorlu bir zamandan geçerken bir de bunlarla uğraşıyoruz. Migros'a hiç yakışmadı bu. Covid'i atlatayım ilk im güzel bir oksijeni içime çekip, Migros hakkında suç duyurusunda bulunmaya gideceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Migros Logo Migros 09 Aralık 2020 15:02

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler