Migros Sanal Market İle 1 Alışverişte 2 Fiyasko

Ünal Ünal2 ay önce

04.12.2019 tarihinde sanal market üzerinden yaptığım alışverişte Yudum 5 litre teneke yağ almama rağmen bana bilgi verilmeden 4 litre teneke yağ gönderilmiş.

Bununla ilgili müşteri hizmetler ve mağaza ile görüştüm stoklarında benim aldığım ürün olmadığı için kendileri farklı ürün göndermişler. Asıl sorun şu ki bana stoklarımızda yok dedikleri Yudum 5 litre yağ için 20 adet sepetime ekliyorum ama stoklarımızda var dedikleri Yudum 4 litre yağ stoklarında yok ve satışa kapalı görülüyor.

Diğer bir sorunda şu ki 2 adet Tirebolu marka çay aldım ürünlerin ağzı açık halde geldi ve paketin 1 tanesinin içindeki koruyucu aluminyum folyo ya benzeyen kağıdı hiç yok. Çay tamamen görünür durumda. Bu kadar memnuniyetsizlik oluşturacak 2 sorunu nasıl aynı siparişte oluşturuyorsunuz anlayamıyorum...

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Migros Logo Migros 2 ay önce

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler