17 Mayıs
#11986160

Migros Sanal Market İade Ödemesi Yapılmaması!

13 Mayıs 2019 tarihinde sanal marketten kredi kartımla alışveriş yaptım, gelen ürünler sipariş listesindeki ürünlerden eksikti, eksik getirdikleri kadar ödeme alınacak dendi ve eksik ücret tahsil edildi. Ürünler eksik olduğundan iade etmek istedim, bana ancak müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen bir gün sonra dönüş sağladılar ve ürünleri en sonunda hedef gösterdikleri mağazaya 14 Mayıs 2019 saat 12.13 de elden teslim ettim. Ancak süreçten 3 gün geçmesine rağmen kredi kartıma geri ödeme yapılmadı, mağdurum. Sizden ricam bunu tüm yetkililerle paylaşılması, ödeme daha gecikmesi halinde Tüketici Hakları'na başvurmayı planlıyorum.

Aykut Aykut 329 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aykut27 Mayıs

    İyi çalışmalar Sayın yetkili, param 13 gün geçmesine rağmen iade edilmedi. Otomatik cevap haricinde sizden henüz hiç kimse bu konu ile ilgili dönüş yapmadı. Ayrıca kurumsal web sitenizdeki mail adresinize de yazdım. Kısa ve net paramın iadesini en kısa sürede istiyorum.

  • Aykut20 Mayıs

    İyi çalışmalar Sayın yetkili, param 6 gün geçmesine rağmen iade edilmedi. Otomatik cevap haricinde sizden henüz hiç kimse bu konu ile ilgili dönüş yapmadı. Kısa ve net paramın iadesini en kısa sürede istiyorum.

  • Migros Temsilcisi17 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları