30 Eylül
#12696102

Migros Reklamlardaki Ailemizin Marketi Sanal Market'te Yok

Migros sanal market'ten sipariş verdim. Teslimatı unutulmuş ürünler vardı. Ertesi gün fark ettim. Çağrı merkezini aradım uzunca bir süre bekledim. Eksik kalan ürünleri hızlıca yollayacaklarını ilettiler, teşekkür edip kapattım. Olabilir insanlık hali dedim. Sonra aradan yine epey zaman geçti, tekrar aradım bu sefer 10 dakika bekledim yine aynı şeyleri konuştuk bu sefer mutsuzluğumu ve memnuniyetsizliğimi ilettim. Not alıp hızlıca göndereceklerini söylediler. Aradan zaman geçti müsait olmadığım bir anda telefon çaldı.
Arayan Migros'tu. Konuşmaya çaba gösterdim. Sizin kaç tane ürün eksiğiniz var denildiğinde artık son noktadaydım.


Kurumsal bir şirketsiniz, size iletilmiş olması gerekiyordu ve sizinde artık teslim etmeniz gerekiyordu dedim. Artık inanın siparişin üzerinden zaman geçmesi nedeni ile adetleri hatırlamaz hale geldim. Zira tam hatırlayamadığım için fazla veya eksik söylemek istemedim. Adetleri de hatırlamadığımı söyledim. Telefondaki Migros yetkilisi-saygısızca bu cevabı vermiş olsa da- yinede söylediklerini yazmak istemiyorum. Reklamlardaki Ailemizin marketi Migros'un bu yaklaşımı çok üzücü oldu. " Bu arada hala ürünler gelmedi"

Demet Demet 806 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi30 Eylül

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları