Migros Personelinin Hoş Olmayan Tavrı

Nur Nur13 Temmuz 2019 18:03

Bugün Alanya mahmutlar 2m Migros'a saat 3, 3 buçuk arası annem ve oğlumla alışveriş yapmak için gittik. 4 veya 5 numaralı O**** bey'in kasasında çok sert bir şekilde karşılandık kasanın kapalı olduğunu sert bir dille bize söylerken, agresif bir tavırla el hareketi yaptı.

Ben de müdürle görüşmek istediğimi söyledim. O**** bey de git kimle görüşeceksen görüş diyerek herkesin için de bizi azarlar bir tavır sergiledi. Daha sonra personel kapısının orada mağaza müdürü ile görüşürken 50 yaşında ki tansiyon ve şeker hastası annemin üzerine O**** bey yürüdü, mağaza müdürü sakinleştirmeye çalışsa da pek mümkün olmadı. 3 yaşındaki oğlum korktu ağlama krizine girdi. Anneme ya da oğluma bir şey olsaydı bunun vebalini hesabını kim verecek?

Eşimin mağazanın yan tarafında emlak ofisi var gelmesi zaman almadı. Sonra eşim telefonda bölge müdürünüz V**** D***** ile görüştü. V**** bey kamera kayıtlarını izledim O**** bey size hareket yapmamıştır diyerek konuyu kapatmak istedi. İlgilenmediği gibi de mağduriyetimizi de gidermedi. Bölge müdürü olmak bu yaklaşımda olmayı haklı çıkarmaz. Ben evimin ve 2 ofisimin bütün alışverişini Migros'tan yapan biriyim ama artık bütün çevreme, elemanlarıma, annemin komşularına bugün yaşanan olayı anlatacağım ve bir daha oradan alışveriş yapmamalarını söyleyeceğim. Bu olayı da V**** bey gibi kestirip atmalarına müsaade etmeyip, kamera kayıtlarını incelettirip Jandarma ve Hukuki haklarıma başvuracağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Migros Logo Migros 13 Temmuz 2019 20:34

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler