sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Migros Para İadesi Yapılmadı, Şikayetlerle İlgilenilmedi

Ece Ece20 Mayıs 15:49

Merhabalar, 21/04/2020 tarihinde Migros sanal marketten 549,21 TL tutarında sipariş verdim. Ürünler tarafıma yanlış geldi, dondurma sipariş vermiştim dondurmalar su gibi ve paramparça geldi, almadığım ürünü fişe yansıtıp parasını aldılar, fazladan ürün getirdiler, istemediğim ürünleri getirdiler. Para iademi yapmadılar. Siparişleri teslim aldığım günden beri tam 6 kere müşteri hizmetlerine telefon edip şikayet başvurusu yaptım. Ürünler bana Canpark AVM Migros'tan geldi. Ve bana bu şubenin geri döneceğini talebimin oluşturulduğunu söylediler. Haftalardır ne arayan var ne ilgilenen. Sanal market müşteri hizmetleri hiçbir sorunu çözmüyor. Sadece yalandan talep oluşturup müşteriyi oyalıyorlar. Mağazalarla iletişime geçme yetkilerinin olmadığını söylüyorlar. Böyle bir saçmalık olabilir mi. Kim çözüm bulacak benim sorunumu peki? En kısa zamanda tüketici hak et heyetine dilekçe yazıp şikayette bulunacağım. Gereken her yere başvuracağım. Bundan sonrada değil Migros'tan sipariş vermek, mağazalarına dahi adım atmayacağım. Sorunumu çözün artık yeter! Bu süreçte uğraştığımız sıkıntılar yetmez gibi bizi uğraştırdığınız şeylere bakın. Yazıklar olsun.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Ece 02 Haziran 11:39

Merhabalar, şikayetim o kadar çok ki. Şikayet başlığına hangisini yazsam karar veremedim. Öncelikle sanal marketten sipariş verdiğim ürünler eksik, yanlış, erimiş, kırık ve fazla geldi. Teslim edilmeyen ürün fişe yansıtıldı. 1,5 ay sorunumu çözecek muhatap bulamadım. En son buraya yazdım. Bütün alışveriş tutarımı iade ettiler. Müşteri hizmetlerini tekrar aradım bir yanlışlık mı var diye. 1,5 aydır mağazayla direk görüşemiyoruz diyen müşteri hizmetleri kendi paraları bana geçtiği için anında mağazayı arayabildi. Bu nasıl bir rezillik. Ben mağdur olunca kıllarını kıpırdatmadılar. Para iadesi yapacak kişi ben olunca anında paralarının peşine düştüler. 1,5 aydır beni aramasını beklediğim mağaza anında dönüş yaptı parayı almak için. Ve bana tekrar sipariş vermem gerektiğini, o şekilde parayı kartımdan çekip, siparişi sonra iptal edeceklerini söylediler. (yani benden paralarını almak için yine beni uğraştırıcaklar) mağazadaki kız bana bir WhatsApp no... Verdi. Buradan iletişim kurabiliriz dedi. Oradan yazdım 3 gün oldu. Ne cevap veren var ne arayan. Yine hiçbir çözüm yok. Nası bu kadar rezil bir marka olabildiniz. Ben şimdi napacağım bana söyleyin. Bende para komple hesabıma iade olunca sandım ki Migros müşteri memnuniyeti için böyle bir şey yaptı, özür amaçlı. Müşterisini kaybetmemek için. Ama nerdeee meğer yanlışlıkla olmuş. Yine mağdur olan müşteri şimdi buradan yine cevap olarak iletişime geçilecektir gibi saçma sapan bir yazı yollayacaklar bana. Ama yine bir şey değişmeyecek. Yazık. Fiş no...:0229 sipariş tarihi:21/04/2020

profile-icon Ece 25 Mayıs 00:16

Merhaba, bütün aldıklarımı iade etmişsiniz. Nedenini anlamadım. Ben sorunlu ürünlerimin iadesini istemiştim. Ve sanal market çağrı merkezinde de bu talebim için detaylı içerik oluşturmuşlardı. 67,5 lira iade yapılacaktı hesabıma. Neden hepsini iade ettiniz?

profile-icon Ece 23 Mayıs 16:01

Kaç gün oldu kimse ilgilenmedi. Ne kadar rezil bir markasınız

profile-icon Ece 20 Mayıs 15:59

Bu kaçınca kayıt oluşturuldu çözülecek diye cevabınız. Artık sabır bırakmadınız

Migros Logo Migros 20 Mayıs 15:57

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Emre 20 Mayıs 20:10  

    Geçmiş olsun. Benim durum daha vahim bildiğiniz zehirlendim. Belki 10 defa dediğiniz birim ile konuştum en sonunda para iadesi yapacağız dediler. 20 gündür para iadesi bekliyoruz. Ama aslında para için susmamak lazım. Bunları gerçekten deşifre etmek lazım

    • 1Destekçi
      Ece

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler