Migros Müşteri Hizmetleri Müşteri Talebine Cevap Vermiyor.

Mustafa Mustafa07 Eylül 14:56

11/23 Ağustos tarihleri arasında bana özel 100 TL üzeri alışverişe 10 Money hediye kampanyası var idi. Bende kampanyaya katılarak 21 Ağustos da 133 TL alışveriş yaptım. Kampanya bitti ancak 10 Money yüklenmedi. 25 Ağustos'ta müşteri hizmetlerini aradım talep açtılar cevap vermediler. 31 Ağustos'ta tekrar aradım. Talebi acil diye tekrar yenilediler. Yine cevap yok. Talebi alan arkadaş İnceleniyor dedi bende neyin incelemesi, bilir kişimi inceliyor dedim ve kapattım. Tekrar uygulama üzerinden mesaj attım Yine cevap vermediler. Yenibosna Mağazaya uğrayığdurumu anlattım İletişime mail at diye cevap verdiler. Kampanya görselini ve talebi yeniden yazıp gönderdim. Ancak hala cevap alamadım. Yani Migros'ta bir yazılı talebe cevap verecek muhatap bulamadım. 10 Money kendilerinin olsun istemiyorum. Ancak ini yapmayan personeli de Migros'ta istemiyorum. Şikayet etmeyeyim dedim. Cevap vermeyince şikayeti yamak zorunda kaldım. Bakalım cevap verecek misiniz bekliyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Migros Logo Migros 14 Eylül 20:44

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Bulend 08 Eylül 20:20  

    Migros'ta tuhaf şeyler oluyor bence, müşteri memnuniyetsizliği yeni sloganlarımı acaba? Geri dönmeyeceklerdir, bende bekliyorum. Boşu boşuna

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler