sta-4-hoverİyi Çözüm

Migros Müdüründen Rahatsız Oldum

Semir Semir30 Ağustos 12:07

Migros çalışanları artık müşterisine kılık ve kıyafetine göre davranıyor. Mersin Toroslar çağdaşkent Mahallesi Migros şubesi kendisine müdürüm diye hitap edilen vizyonsuz kişi tarafından 56 yaşında bir bayan olarak dün hakarete uğradım. Daha önce bu marketten yanımda başka market ya da pazardan almış olduğum ürünlerle alışveriş yaptım ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. 29,080.2020 saat 18;44 Migros çağdaşkent Mahallesi şubesinden alışveriş için markete gittim. Yanımda pazar arabam vardı. 

Arabasının içinde bu markete gelmeden başka yerlerden yapmış olduğum eşyalar vardı. Pazar arabamı marketin girişinde ki kasanın yanına bırakıp market içinde alışveriş için dolaşmaya başladım. Bir paket un alıp alış verişimi tamamlamak üzere kasaya yöneldim. Pazar arabamı yanına bıraktığım kasa dolu olunca diğer boş olan kasaya yöneldim. Haliyle pazar arabamı da olduğu yerden almış oldum. Ödemeyi yapmak üzereyken kasada bulunan ve kendisine müdürüm diye hitap edilen şahıs bana arabayla market içinde dolaşamayacağımı bu nedenle arabanın içini kontrol edeceğini söyledi. 

Bende kendisine arabayı markete girerken girişteki kasanın yanana bıraktığımı, pazar arabasını yanına bırakmış olduğum kasa dolu olduğu için boş olan bu kasaya arabayı yerinden alarak geldiğimi ifade etim. Ayrıca benim hiçbir çekincemin olmadığını isterse pazar arabasına baka bileceğini söyledim. Zaten öyle yapacağım arabanın içini kontrol edeceğim dedi. Hiçbir delil olmadan marketin mevcut olan kamera kayıtlarına bakmadan sağına soluna sormadan kendi kafasındaki bir kurguyla beni orada hırsız ilan Eti. 

Kanımca bunu da kılığıma kıyafetime bakarak yaptı. Çünkü üzerimde Anadolu kadınının giydiği şalvar ve bas örtüsü vardı. Diğer bir kasiyer bayana pazar arabasını kontrol etmesini istedi. Yalpılan kontrolde almış olduğum ürünlerin fişini ibraz ettim sadece 2,5 TL şok marketten almış olduğum soğanın fişini o an için cüzdanımda bulamadım. Tekrar cüzdanıma baktığımda fişin cüzdanımda olduğunu görüp fişi müdürüm diye hitap edilen bu şahsa verdim. Fişi saatine varana kadar inceledikten sonra özür dileme gereği duymadan sadece bensize rencide olursunuz demiştim demekle yetindi. 

Ben bu soğanı pazardan almış olabilirdim. Pazardan alınan ürünlere fiş verilmiyor. Ben bu soğanın fişini ibraz edemeseydim. Hırsız mı olacaktım. Pazarcılar fıs vermiyor. Güvenlik kamerası denen bir şey var. Önce oradan tespit eder insanlar öyle suçlarsınız.

full-star full-star full-star full-star full-star
5/5

Cevaplar

Migros Logo Migros 31 Ağustos 12:42

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler