Toplam çözüm sayısı
..
Migros ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kubilay'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

  • profile
1 Destekçi

Migros Moneyleri İade Etmiyorlar

1.493görüntüleme
Kubilay
Kubilay 29 Aralık 2020 11:21

26.11.2020 tarihinde Sanal Market'ten 70309638 sipariş numarası ile bir ürün aldım. Bu ürünün 198 TL lik kısmını kredi kartı ile kalan tutar için ise moneylerimi kullandım. Daha sonra bu ürünü iade etmek istedim ve müşteri hizmetleri ile 10.12.2020 tarih 10:56 saatinde görüştüm. İade ettiğimde bu ürün için ödedim para ve moneylerin iade olacağını söyledi. Buna istinaden bende ürünü iade ettim. Para iadesinin gelmesi 10 günü buldu. Ancak moneylerimi iade etmediler. Bugün müşteri hizmetleri moneyler iade edilmeyecek dedi. Bu nasıl bir tüketici hakkıdır anlayışı soruyorum. Personel yanlış bilgi vermiş diye hatalarını kabul ediyorlar ama düzeltmek için bir girişimde bulunmuyorlar. Madem bana aldığım ürünü geri yollayın diyorum. Onu da yapmıyorlar. Hiçbir çözüm sunulmuyor. Yazık ya koskoca Migros'a yazık 46 TL lik moneyime kaldılar.

Migros Logo
Migros09 Ocak 01:07

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Migros Logo
Migros13 Ocak 11:56

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler