26 Haziran
#12172154

Migros Moneyler Yüklenmemiş!

Bu ayın başında Migros'un kasiyerden Money kampanyasına katılarak, telefonuma da kampanya kaydınız alınmıştır, diye anında mesaj geldi. Ardından alışverişimi yaptım. Buna rağmen Money'lerim yüklenmediği için müşteri temsilcisini aradım. Kampanyanın kaydı mobil şubeden yapılması gerekiyormuş, bu yüzden Money'ler yüklenmemiş. Telefonuma kaydınız yapılmış mesajı geliyor, ama Money'ler yüklenmiyor. Bu nedenle tepkimi Money kartımı iptal ederek ve bir daha Migros'a gitmeyerek yapıyorum.

Ali Ali 706 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali27 Haziran

    Çözüm süreci başlatılması çözülmüş anlamına gelmiyor. Migros'un müşterilerini bu şekilde uğraştırması beceriksizliktir. 8-10 lira Money için yazmadım ben, Migros yöneticileri ve müşterileri bilsin diye yazıyorum. Artık o moneyleride istemiyorum. Zaten Money kartını da iptal ettim.

  • Migros Temsilcisi26 Haziran

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları