Migros Money Puanlar Hesabıma Yatmadı

Kürşat Kürşat06 Eylül 10:35

05.09.2020'de her zamanki gibi Migros Mobil Uygulaması'na girerek, Tam Bana Göre kampanyasından 39 TL'lik meyve, sebze alımına 8 Money ve Tek Seferde 15 TL üzeri alışverişlere 3 Money kampanyalarına tıkladım, 'kapaklı emlak konutları mm' den yapmış olduğum alışveriş sonrası uygulamaya tekrar giriş yaptım fakat tıklamış olduğum kampanyaların aktif olmadığını gördüm ve alışveriş sonrası tekrar tıkladım. 

Daha sonra 05.09.2020 tarihinde 13:04 de müşteri hizmetlerini aradım fakat benimle irtibata geçen kadın personelinize durumu anlatmama rağmen hiç hoş olmayan bir tavırla 'alışveriş sonrası da tıklama yapsanız fark etmez puanlar hesabınıza yatar' dedi. Kendisine yıllardır alışveriş yaptığımı ve bu şekilde olmadığını tıklama sonrası alış verişleri kabul ettiğini belirttim fakat yine de öyle olmadığını alaylı bir tavır ile söyledi.

 Şimdi bugün bakıyorum 11 Money hesabıma yatmamış. Kampanyadan yararlandınız ibaresi de yok. Hak etmiş olduğum Money lerin hesabıma aktarılmasını ve kadın personelinize bu konuda gerekli uyarı ve eğitimleri vermenizi rica ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Migros Logo Migros 14 Eylül 18:32

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler